Adli Yıl Açılış Töreni Cumhurbaşkanlığında Yapıldı

Adli Yıl Açılış Töreni Cumhurbaşkanlığında Yapıldı

2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı’nda başladı. Açılış konuşmasını yapan Yargıtay Başkanı Cirit'in ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye çıktı.

A+A-

2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı’nda başladı.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi BaşkanıZühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay BaşkanıZerrin Güngör, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan salona girerken hâkim ve savcılar ayağa kalkarak alkışladı. Bu sene ilk defa Cumhurbaşkanı Erdoğan da törende konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de törene katıldı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, törenin Cumhurbaşkanlığı binasında yapılması nedeniyle yargı bağımsızlığı ilkesine gölge düşüreceğini söyleyerek, törene katılmayacaklarını açıklamıştı.

Yargıtay Başkanı: FETÖ üyeleri adil ve bağımsız şekilde yargılanacak

İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan törenin açılış konuşmasını Yargıtay Başkanı Cirit yaptı. Cirit'in konuşmasından satırbaşları şöyle:

“15 Temmuz darbe girişimi devletin tüm kurumlarında olduğu gibi yargıda da önemli sarsıntılar meydana getirmiştir. Bütün bunlara rağmen her türlü fedakarlığa hazır olduğumuzu, daha çok çalışacağımızı Türk milletinin huzurunda dile getirmek istiyorum.

“Bu coğrafyada yaşayan insanlar arasında kültürel çeşitlilik bir dezavantaj değil bir zenginliktir. Teröre karşı duran bölge halkının duruşunu takdirle karşılıyoruz. 15 Temmuz 2016 tarihinde milli birlik ve demokrasimize, insanı insan yapan tüm ortak değerlere yönelik FETÖ terör örgütü tarafından yapılan hain saldırıyı kınıyorum. Bu sadece ülke yönetimini ele geçirmeye yönelik değildir. Polisin polisle, askerin askerle çatışmasını ve sonu gelmeyecek bir çatışmayı amaçlayan bir saldırıdır. Türkiye’nin 40 yıl dahi geçse bitmeyecek ve cumhuriyetin bütün kazanımlarının yok olmasını sağlayacak bir eylemdir.

“Bu hain örgütün tüm destekçilerini etkisiz hale getiremezsek gelecekte de benzer saldırılara maruz kalabiliriz.

“15 Temmuz’daki hain saldırı Batılı dostlarımız tarafından zamanında ve doğru bir şekilde kınanmamış, bu durum hayal kırıklığı yaratmıştır. Hakkında suç isnadı olan herkes gibi FETÖ terör örgütü üyeleri de adil ve bağımsızlık mahkemelerce adil ve bağımsız bir şekilde yargılanacaklardır. Suçları sabit görülenlerin en ağır cezaları alacakları da muhakkaktır.

“Son günlerde kamuoyuna yansıdığı üzere yargı alanında yapılması planlanan anayasal ve yasal değişikler konusunda bu değişikliklerden en çok etkilenecek kurum olan Yargıtay’ın da görüşünün alınması gerekmektedir.”

Cumhurbaşkanı: Törenin burada olması yargı bağımsızlığını güçlendirir

Cirit'in ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye çıktı.

Erdoğan sözlerine, törenin Beştepe'de yapılmasının yargı bağımsızlığına gölge düşüreceğine yönelik eleştirilere değindi. Beştepe'nin "milletin olduğunu" söylerken, törenin burada yapılmasının eleştirilerin aksine yargıyı güçlendireceğini ifade etti.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Yargıtay Başkanımız, şayet adli yıl açılışı burada yapılmasaydı, alternatifinin bir otelin eksi ikinci kattaki salonu olduğunu ifade etmişti ki 600 kişilik bir salon. Şimdi şu anda bu salonumuzda bin 500 civarında bir katılım söz konusu. Burada böyle bir kongre ve kültür merkezinin devletin kurumlarının emrinde olduğunu kendilerine ifade etmek suretiyle buraya davet ettik ve burada bugün bu toplantıyı yapıyoruz, hayırlı olsun. Millet adına görev yapan yargının, milletin mekanında adli yıl açılış töreni yapması, yargı bağımsızlığına gölge düşürmez, tam tersine yargı bağımsızlığını güçlendirir.

"Bundan sonra bizim çok daha farklı çalışmamız lazım. Hiçbirimizin ülkemizin ve milletimizin çıkarları, ihtiyaçları dışında bir kritere göre hareket etme hakkı yoktur. 15 Temmuz'dan öncesi başkadır, sonrası bir başkadır. Öyle olmak zorundadır. Şahsım dahil, kendini siyasi veya bürokratik hırsa kaptıranlara tavsiyem; böyle anlarda hemen açıp 15 Temmuz şehitlerinin listesine bakmalarıdır.

"FETÖ denilen hain yapıyı kahru perişan eden nedir biliyor musunuz? Söz sahibi, güç sahibi oldukları her yerde sergiledikleri adaletsizliklerdir, merhametsizliklerdir. Bunu yaptılar, sadece ve sadece kendi mensuplarının çıkarlarını gözeten, diğer herkesin hakkını, hukukunu yok sayan anlayışları sebebiyle FETÖ, milletimizin gönlünde zaten mahkum olmuştu. Emniyet teşkilatımızın, adliye teşkilatımızın yaptığı iş milletin gönlündeki bu manevi mahkumiyeti şimdi vicahiye çevirmektir." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.