1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 3. Havalimanı'nda 52 İşçi Öldü
3. Havalimanı'nda 52 İşçi Öldü

3. Havalimanı'nda 52 İşçi Öldü

İstanbul 3. Havalimanı inşaatındaki iş cinayetlerine ilişkin ilk resmi açıklama, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'den (CİMER) geldi.

A+A-

İstanbul 3. Havalimanı inşaatındaki iş cinayetlerine ilişkin ilk resmi açıklama, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'den (CİMER) geldi.

Ekim ayında inşaat alanında kimliği belirlenemeyen bir işçinin cansız bedeninin rögar içerisinde bulunmasının ardından konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Ali Şeker, bu kez konuyu CİMER'e taşıdı.

CİMER: 52 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Şeker'in bilgi edinme başvurusuna yanıt veren Arnavutköy Sosyal Güvenlik Merkezi'ne göre, 2013-2018 yılları arasında İstanbul 3. Havalimanı inşaatında toplam 52 iş cinayeti meydana geldi.

CİMER'in yanıtlarını değerlendiren CHP’li Şeker, 3. Havalimanı inşaatında 'kölelik düzeni' olduğunu söyledi:

“İktidarın işçilerin hayatını dikkate almadığını, yayın yasaklarıyla işçilerin haklı taleplerini halkın gözünden kaçırdığını CİMER verileri de kanıtlıyor. Para kazanma hırsıyla, iktidarın oluşturduğu taşeronun taşeronunun taşeronu sistem işçiler için bir köle düzeni yarattı. Görülüyor ki, bugüne kadar en az 52 işçimiz 3. Havalimanı inşaatında hayatını kaybetti. Yüzlerce işçimiz de yaralanarak sakat kaldı. İktidarı defalarca uyardık. ‘Burada köle düzeni var. İşçiler iş sağlığı ve iş güvenliğinden yoksun bir şekilde çalışmaya zorlanıyor’ dedik. Ancak emeği ve insanı hiçe sayan bu düzen, hem işçilerin hem de bizlerin tüm uyarılarımıza gözlerini kapatıp kulaklarını tıkamayı yayın yasaklarını tercih etti.”

Şeker'in, CİMER başvurusuna Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından da yanıt verildi.

3. Havalimanı inşaatında 2’si programlı, 3’ü iş kazası, 17’si şikayet ve ihbarlar neticesinde toplam 22 teftiş yapıldığını; bu teftişler sonucunda 74 yüklenici firmaya toplam 2 milyon 733 bin 379 lira idari para cezası uygulanmasının önerildiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.