1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Daka’dan Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı Tanıtımı
16 Gazeteci Özgür Gündem'e Yayın Yönetmeni Oldu

16 Gazeteci Özgür Gündem'e Yayın Yönetmeni Oldu

Özgür Gündem'in 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde başlattığı Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni kampanyası devam ediyor. Bugüne kadar 16 gazeteci dayanışmaya katıldı.

A+A-

Özgür Gündem Gazetesi’nin maruz kaldığı baskı ve soruşturmalara karşı dayanışma sergilemek ve basın özgürlüğünü savunmak için başlattığı Eş Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası 15 günü geride bıraktı.

3 Mayıs’ta Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eş Başkanları Nevin Erdemir veHakkı Boltan’ın başlattığı nöbeti, Melda Onur, Ertuğrul Mavioğlu, Eşber Yağmurdereli, Erol Önderoğlu, Ayşe Düzkan, Fehim Işık, Yıldırım Türker, Mustafa Sönmez, Faruk Eren, Ahmet Abakay, Celal Başlangıç, Uğur Güç, Nurcan Baysal ve Ragıp Duran sürdürdü.

Aksoy: Sansürü dayanışmayla kırıyoruz

bianet’e konuşan Özgür Gündem editörlerinden Günay Aksoy bu süre içinde nöbetçi genel yayın yönetmenlerinin kendilerini farklı alanda beslediklerini söylüyor.

“Genel yayın yönetmeni olan arkadaşlarımızın gazetemize başta manevi olmak üzere çok katkısı oldu” diyen Aksoy, bu dayanışmanın sadece Özgür Gündem’e yönelik değil tüm basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskılara karşı oluşmuş bir dayanışma olduğunu vurguladı.

“Biz de bunları aşmak, yok edilmek istenen gazeteciliği nasıl hayatta tutabiliriz, nasıl etik gazeteciliğe devam ederiz diye düşünürken önce dayanışmaya ihtiyacımız olduğunu fark ettik.”

Aksoy, bunun üzerine gazeteciler ve meslek örgütleriyle iletişime geçtiklerini, dayanışma nöbetinin böyle ortaya çıktığını söylüyor.

Aksoy “Dayanışmaya ihtiyaç duyulan bir dönemden geçiyoruz. Sansürsüz isteyen insanlardan olumlu tepki alıyoruz çünkü biz bu kampanyada sansürü dayanışmayla kırıyoruz” diyor.

Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası en az 30 gün daha devam edecek. Özgür Gündem ayrıca, “misafir köşesi”nde gazete ile dayanışmak isteyenlerin makalelerini de yayımlıyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.