’Zeugma’nın Çingene Kızı Türkiye’de

’Zeugma’nın Çingene Kızı Türkiye’de

Türkiye'nin tarihi mirası Zeugma Mozaikleri'nin arasında bulunan ve milattan önce ikinci yüz yıldan günümüze kalan Çingene Kızı Mozaiği'nin eksik parçaları Türkiye'ye getirildi.

A+A-

Türkiye'nin tarihi mirası Zeugma Mozaikleri'nin arasında bulunan ve milattan önce ikinci yüz yıldan günümüze kalan Çingene Kızı Mozaiği'nin eksik parçaları, Türk Hava Yolları'nın TK6 sefer sayılı uçağı ile saat 17.30'da Şikago-İstanbul uçuşuyla Türkiye'ye getirildi.

"Çingene Kızı Mozaiği'nin parçaları, Türkiye'ye getirilmek üzere geçen hafta çarşamba günü Kültür Bakanlığı yetkililerine teslim edilen parçalar törenle teslim alınarak bugün yurda getirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında daha önce imzalanan anlaşma uyarınca Zeugma Mozaikleri'ne ait 12 parçanın teslimi için üniversitede tören gerçekleştirilmişti. Törene Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar, Washington Kültür ve Tanıtma Müşaviri Sedat Gönüllüoğlu, Bowling Green Eyalet Üniversitesi Rektörü Dr. Rodney Rogers ve eserle ilgili süreçlerde görev alan çok sayıda bilim insanı katıldı.

"Çingene Kızı Mozaiği"nin kayıp parçalarının sergileneceği Zeugma Mozaik Müzesi'nde hazırlıklar tamamlandı. Parçalar bugün THY uçağıyla Şikago'dan İstanbul'a getirildi. "Çingene Kızı Mozaiği"nin kayıp parçaları akşam 20.30'da THY uçağı ile Gaziantep'e gönderilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.