YÖK, Üniversitelerdeki Bazı 'Ön Lisans' Bölümleri Kaldırdı

YÖK, Üniversitelerdeki Bazı 'Ön Lisans' Bölümleri Kaldırdı

YÖK, ‘Adalet’ ve ‘Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği’ ön lisans programları kaldırılmasına karar verdi.

A+A-

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ‘Adalet’ ve ‘Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği’ ön lisans programları kaldırılmasına karar verdi.

Üniversiteler iki programı dönüştürerek ‘Mahkeme Büro Hizmetleri’ adlı yeni bir programı açılabilecek.

Adalet Bakanlığının ‘İnsan Hakları Eylem Planı çerçevesinde’ yükseköğretim kurumları bünyesindeki Adalet (Açıköğretim) ön lisans ile uzaktan öğretim ön lisans programlarının öğrenci alımı 2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavında durdurulmuş ve örgün öğretime devam eden programların kontenjanları da düşürülmeye başlanmıştı.

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, 23.11.2023 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul kararı gereği yükseköğretim kurumları bünyesindeki ‘Adalet’ ve ‘Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği’ ön lisans programları dönüştürülerek ‘Mahkeme Büro Hizmetleri’ programı açılabilmesine karar verildi.

KALDIRILIP DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Alınan karar göre, Adalet Meslek Yüksekokulları, meslek yüksekokulları adı altında yine aynı üniversitelerde üniversite yönetimlerinin teklifi ile devam edebilecek. Üniversiteler, bünyelerinde dönüştürülmesine karar verilen ‘Adalet’ ve ‘Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği’ ön lisans programlarının yerine ‘Mahkeme Büro Hizmetleri’, ‘Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri’ ve benzeri programların açılmasını Yükseköğretim Kuruluna teklif edebilecekler.

KAYITLI ÖĞRENCİLERİN HAKLARI KORUNACAK

Öte yandan, karara göre, dönüştürülen ‘Adalet’ ve ‘Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği’ ön lisans programlarında kayıtlı öğrencilerin statülerinde ve öğrencilik haklarında herhangi bir değişiklik söz konusu olmayıp hakları koruma altına alınacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.