1. HABERLER

  2. EĞİTİM | BİLİŞİM | TEKNOLOJİ

  3. Sınav | YKS Pandemi Önlemleri Atında Gerçekleşiyor
Sınav | YKS Pandemi Önlemleri Atında Gerçekleşiyor

Sınav | YKS Pandemi Önlemleri Atında Gerçekleşiyor

Milyonlarca öğrencinin katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı, saat 10.15 itibarıyla başladı. Saat 15.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen 2 milyon 437 bin 119 adayın başvuru yaptığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) başladı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından alınan karar gereği, TYT adaylarına, bu yıl geçen yıla göre 30 dakika daha süre verildi. Bu kapsamda, 10.15'te başlayan TYT'de adaylar, soruları yanıtlamak için 165 dakika süre kullanacak.

Adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmadı. T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası ve fotoğraf bulunmayan adaylar için il/ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulunduruldu.

TYT'de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5'er olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltilecek.

COVİD-19 ÖNLEMLERİ

Sınav binalarının/okulların sınavdan önce detaylı temizliği yapıldı ve dezenfekte edildi.

Coronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtıldı.

İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirdi. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven dağıtıldı. İsteyen adaylar ve görevliler, maske ve siperlikleri ile geldi.

Bilim Kurulu'nun önerisi doğrultusunda isteyen adaylar, sınav salonuna geçip sırasına oturduktan sonra sınav süresince maskelerini çıkarabildi.

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmadı.

Adaylar, sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirildi.

HASTA ADAYLAR YEDEK BİNALARDA

Covid-19 durumu olan adaylar, tüm sınav merkezlerinde hazırlanan yedek binalarda ayrı salonlarda sınava alınıyor.

YKS nedeniyle bugün 09.30-15.00 arasında 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.

Haberin uzantısı..

KARS'TA YKS HEYECANI

Kars'ta öğrenciler Covid-19 önlemleri altında Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girmek üzere okullara geldi.

 

Sınava girmek için okullarına gelen öğrencilere görevli polisler, sınav öncesinde moral vererek başarı dileklerinde bulundu.

 

Kars'ta sabah erken saatlerde YKS sınavına girmek için öğrenciler aileleriyle birlikte sınava girecekleri okulların yolunu tuttu. Okul bahçelerinde görevliler tarafından karşılanan öğrenciler, sosyal mesafe kurallarına uyarak sıra oluşturdu.

 

Daha sonra tek tek okula alınan öğrencilere maske dağıtıldı. Ailelerinin destek ve duaları ile sınav merkezlerine giren öğrenciler, üst aramaları polis ekipleri tarafından titizlikle gerçekleştirilerek sınav salonuna alındı.

 

Çocukları sınava giren aileler, dışarıda heyecanla beklemeye başladı.

yks.jpg

yks-001.jpg

yks-002.jpg

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.