Yıldırım: HDP’lilerin Tutuklanmasını Biz de Arzu Etmeyiz Ama…

Yıldırım: HDP’lilerin Tutuklanmasını Biz de Arzu Etmeyiz Ama…

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin haftalık grup toplantısında konuştu.

A+A-

Yıldırım, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanması, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Parti meclisi toplantısı sonrası yapılan açıklama hakkında konuştu.

Yıldırım’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“HDP’liler hukuka meydan okudu” 

“Savcıların yaptığı çağrıyla AK Parti'den, CHP'den, MHP'den dosyalarla ilgili vekiller gidip ifadelerini verdiler.

“Bir HDP milletvekili hariç 54 milletvekili mahkemenin kararına uymayacaklarını, gidip ifade vermeyeceklerini söyleyerek adeta mahkemelere, hukuka meydan okudular.

“Devlete ve kurumlarına saygı göstermek öncelikle siyasetçilerin görevidir. Ancak HDP'li bazı milletvekilleri buradan da bir siyasi kriz çıkarma yoluna gittiler.

“Hukuk karşında hiç kimsenin ayrıcalığı da, üstünlüğü de yoktur. 'Bizi hiç kimse hukuk karşısına çıkaramaz, sorgulayamaz, yargılayamaz' gibi ifadeler milletvekillerinin asla söyleyeceği sözler olamaz.

“Seçilmiş olmak suç işleme hakkı vermez”

“Teröristlerin kazdığı hendeklere kazanım diyenler, belediyeleri 'özyönetim' adı altında destekleyenler kuzu kuzu yargının karşısına çıkacaklar. Çıkacak ki bu ifadelerin altında yatan gerçekler ortaya çıksın.

“Meclis'te her düşünce hür bir şekilde ifade ediliyor. Orada kalırsa, konuşmalar eyleme dönmezse, hiç kimseye kimsenin bir şey söyleme hakkı yok.

“Tutuklanmayı biz de arzu etmeyiz ama bırakın mahkemeler kendi işini yapsın. Seçilmişin sıfatı seçilmiş olmak, suç işleme hakkı vermez.

“Vatana ihanet karşılıksız kalmaz”

“Şimdi de 'Yasama faaliyetlerini durduruyoruz' diyorlar. Millet size 'Terör faaliyetlerinizi durdurun' dedi, milleti bile anlamamışsınız.

“Türkiye bir hukuk devleti. Vatana, millete ihanet asla karşılıksız kalmaz. Kimse millete karşı haddini aşmasın. Millete rağmen terör siyaseti yapamazsınız.

“CHP Türkiye'ye muhalefet ediyor”

“Bir de CHP var, açıklama yapıyor. Ne oldu da birden bire toplanıyorsunuz? Yaptıkları açıklama tam bir siyasi basiretsizlik örneği. CHP bu kafayla sittin sene iktidar olamaz.

“Her satırıyla sanki terör örgütünün ayağını kaldırdığı yere ayağını basıyor.

“CHP'nin kullandığı dil Türkiye'yi küresel düzeyde zayıf düşürmeye çalışanlarla aynı.

“AK Parti'ye muhalefet edeyim derken, CHP Türkiye'ye muhalefet ediyor.

“Seçimle gelen, seçimle gider. Hoppala... Adnan Menderes de seçimle geldi, Merve Kavakçı da seçimle geldi... Seçimle gelen seçimle gider lafı, terör örgütlerinin Türkiye'ye meydan okuduğu zeminde anlamsızdır.

“Seçimle gelen seçimle gider elbette. Gayri meşru terör örgütleriyle, cinayet odaklarıyla dünyanın hiçbir yerinde bir siyasi partinin ilişkisi kabul edilemez. Hepimizin yapması gereken yargı kararını beklemektir. 

“CHP’nin gücü yetmez”

“HDP'lilerin bir kısmının Kandil'le ilişkisini açık açık söyledikleriyle beyan ettikleri ortadadır. Bazı belediyelerin teröre destek verdikleri ortadadır. Sayın Kılıçdaroğlu bunun suç olmadığını mı düşünüyorsunuz? Siz bunu şehit ailelerine nasıl izah edeceksiniz?

“Bu ülkenin insanları terörün her türlüsünü lanetliyor. Bir tek CHP bu şuuru gösteremiyor. Bilsinler ki CHP'ye oy veren vatandaşlarımız da partilerinin terör örgütüne olan bu müzahirliğinden rahatsızlar.

“Biz CHP'li vatandaşlarımızla ülkemizi korumak için Yenikapı ruhunda bir araya geldik, bir olduk. Birliğimizi, beraberliğimizi, ahdimizi bozmaya CHP'nin de gücü yetmez.

“Yeni anayasaya bu hafta son şeklini vereceğiz”

“Bu hafta siyasi partilerle görüşmelerimizi tamamlayıp yeni anayasaya son şeklini vereceğiz.

“Tüm partilerimizin katılımıyla bunu gerçekleştirir ve bunu milletin gündeminden çıkarırız. Millet bu tartışmalardan bıktı usandı.

“Yeni anayasa ve hükümet sistemiyle yapacağımız değişiklikler, artık bir daha Türkiye koalisyon dönemlerini tarihe gömmüş olacak. Her zaman tek başına güçlü siyasi irade olacak.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.