Vajinismus Evliliği Bitiriyor

Vajinismus Evliliği Bitiriyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Aslı Alay, vajinismus hastalığının evliliği bitirdiğini söyledi.

A+A-

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Aslı Alay, vajinismus hastalığının evliliği bitirdiğini söyledi.

Sağlığın bedensel, ruhsal ve sosyal tam iyilik hali olduğunu belirten Op.Dr.Aslı Alay, “Ruhun sağlığı beden sağlığı kadar önemli olup, tüm tıbbi dalların ilgilenmesi gereken önemli bir konudur. Ruhsal sağlığının iyiliğini gösteren sevmek, karşı cinse olan sevgi ve aşk ile hayatımıza giren cinsellik. Ancak bazen cinsellik bir çiftin korkulu rüyası, kabusu olabiliyor. Çünkü kadınlarda önemli bir cinsel fonksiyon bozukluğu olan vajınusmus, yapısal bir sorun olmamasına rağmen cinsel birleşmeyi engelleyen önemli bir problem olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Cinsel birleşmeyi gerçekleştiremeyen kadınların genellikle çeşitli fobileri olduğunu kaydeden Op.Dr.Aslı Alay, “Bunlar arasında kan görmek, diş çektirmek, doğum, kapalı yer korkusu, karanlıkta kalmak, yalnızlık korkusu, gebe kalma korkusu, kirlenme korkusu sayılabilir. Vajınusmuslu kadınlar cinselliği bedenlerini kirleten bir davranış olarak görürler. Tamamen psikolojik sebepleri olan vajınusmus kadının çocukluk ve gençlik döneminde yeterli cinsel eğitim almamasından kaynaklanır. Bizim toplumumuzda da hakim olan koruyucu aile yapısı, dış dünyadan izole olarak büyütmek en büyük etkendir. Bu koruyucu yaklaşımla çocukların özellikle de kız çocuklarının büyüdüğünü aile kabul etmek istemez. Çocuk ve ebeveyin arasındaki ilişkinin sağlıklı olmaması çocuğun karakterinde birtakım sorunlara yol açar” diye konuştu.

Genellikle vajinusmuslu kadınların çoğunda aile yapısının benzer özellikler taşıdığını dile getiren Op.Dr.Aslı Alay, “Anne daha güçsüz ama hep uyumlu, baba ise otoriter, çocuklarına sorumluluk vermeyen, koruyucu özelliktedir. Cinsellikle ilgili yetersiz eğitim almış bu kadınların cinsellikle ilgili sorun yaşaması da oldukça doğaldır. Hayat boyunca cinsellikle ilgili bilgi okullardan da yeterli alınamadığından, öğrenilen sadece yanlış kaynaklardan değişik abartılı hikayelerdir. Bu öykülerde cinsellik kadının canını yakan, kanatan, ağrıya neden olan kötü bir deneyim olarak anlatılır. Genellikle kadın cinselliği bir zorunluluk olarak görür ve öyle yetişir. Cinsel birlikteliğin bedenine zarar veren, şiddetli acı ve ağrıya yolaçan, tek amaç ise erkeği mutlu etmek olan bir davranış olarak görür. Yaşanılan cinsel deneyimle ise kadın bedeninin kirlendiğini artık temizliğini, masumluğunu kaybetmiştir ve ailesinin küçük kızı değildir artık. Bu fikir genç kadını rahatsız eder ve kendini vajinusmus ile korur” dedi.

Vajınusmuslu kadınların eşlerinin ise anlayışlı, oldukça sakin, genelde bağımlı ve eşleriyle mükemmel uyum içinde olan erkekler olduğunu ifade eden Op.Dr.Aslı Alay, “Bu özelliklerden dolayı yıllarca vajınusmusla yaşayan, çocuk sahibi olma fikri oluşunca tedavi arayışında olan çiftler vardır. Vajınusmuslu kadınlar sorumluluk almayan, çoğunlukla karar vermede de zorluk yaşayan ,tek başına olmaktan çekinen kadınlardır. Vajınusmus nedenleri arasında düşük bir oranda kadının geçmişte yaşadığı cinsel travmalar yer alır. Bazen travmatik doğum, kürtaj, düşük de vajınusmus sebebi olabilir. Bazı kadınlar ise cinsel arzularını ifade ettiklerinde dışlanma korkusu yaşamakta ve bilinçaltına atılan cinsel istek zamanla bastırılmaktadır” diye konuştu.

Op.Dr.Aslı Alay, her kadında vajınusmusun sebebi farklı ama tedavi çoğunlukla tek olduğunu ifade ederek ilk tedavinin tanı ile başladığını, tedavisinin oldukça kolay ve sonuç mükemmel olduğunu sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.