1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. DİGOR

  4. Unutulmayan Acı 'Digor...'
Unutulmayan Acı 'Digor...'

Unutulmayan Acı 'Digor...'

Bugün, Kars'ın Digor ilçesinde 93’ün 14 Ağustos'unda yaşamını yitirenleri hatırlama ve anma günü.

A+A-

Bugün, Kars'ın Digor ilçesinde 93’ün 14 Ağustos'unda yaşamını yitirenleri hatırlama ve anma günü.

Yaşanan katliamın yıldönümü nedeniyle yaşamını yitirenler vicdanlarda anılıyor..

Kars’ın Digor ilçesinde, 1993 yılında hayatını kaybeden 5’i çocuk 17 kişi anılıyor.

YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Kars İl Örgütü, katliamın yaşandığı yerde açıklama gerçekleştirdi.

Açıklamada konuşan Yeşil Sol Parti Kars Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit özetle, “...halklara ve inançlara yönelik katliamlarla yüzleşmezseniz bu ülke ne demokratik olur ne de barış olur. Birlikte yaşamanın yolu katliamlarla yüzleşmek ve hesaplaşmaktır. Sorumlular cezalandırılmadan da hesaplaşma olmaz” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından yaşamını yitiren 17 kişinin tek tek ismi okundu. Daha sonra yaşamını yitirenlerin anısına katliamın gerçekleştiği yere karanfiller bırakıldı.

****

UNUTULMAYAN ACI DİGOR

Digor'da 14 Ağustos 1993’te 5’i çocuk 17 kişi yaşamını yitirmiş 63 kişi de yaralanmıştı. 

Kars Digor'daki bu acıyı hatırlatma zamanı!

digor-katliami-001.jpg

Ne olmuştu...

Kars'ın Digor İlçesi'nde 14 Ağustos 1993'te yapılan sessiz protesto yürüyüşüne katılan kalabalığın üzerine açılan ateş sonucunda 5'i çocuk 17 kişi yaşamını yitirmiş, 63 kişi de yaralanmıştı. 

Kars'ın Digor İlçesi'nde yaşayanlar 5'i çocuk 17 kişi yaşamını yitirdiği, 63 kişinin de yaralandığı bir acıya tanıklık etti.

Binlerce kişi, 14 Ağustos 1993 tarihinde köylerden Digor ilçe merkezine 4 koldan yürüyüşe geçti. İki yürüyüş kolu jandarmanın "ikna" etmesi sonucu geri döndü.

Iğdır tarafından araçlarla gelen 3 bini aşkın kişi ise, ilçe girişinde inerek yürüyüşe geçti. Yürüyen yaşlı, genç, çocuk binlerce kişiye kayalıkların arkasından ateş açıldı. 

Ve saldırının sonucunda resmi rakamlara göre, 17 kişi yaşamını yitirmiş, 63 kişi de yaralanmıştı. Açılan ateş sonucu 8 yaşındaki Gülcan Çağdavul ile Selvi Çağdavul (14), Yeter 0Kerenciler (13), Necla Geçener (14), Zarife Boylu (15), Erdal Buğan (17), Zeynep Çağdavul (19), Hacer Hacıoğlu (20), Suna Çidemal (21), Fatma Parlak (22), Faruk Aydın (27), Cemil Özvarış (39), Gıyasettin Çalışçı (41), Hasan Çağdavul (43), Süleyman Taş (47), Nurettin Orun (80), Tütiye Talan (66) isabet eden kurşunlarla yaşamını yitirmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.