Üniversiteler Bölünüyor, Yeni Üniversiteler Kuruluyor

Üniversiteler Bölünüyor, Yeni Üniversiteler Kuruluyor

15 tane yeni üniversite kurulmasını öngören tasarı Meclis’e sunuldu. Tasarıyla 10 üniversite bölünürken Samsun, Gaziantep, Sivas, İstanbul ve İzmir'de yeni üniversiteler açılacak.

A+A-

15 yeni üniversite kurulmasını öngören “Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” TBMM’de.

Tasarıya göre üçü devlet ikisi vakıf olmak üzere beş yeni üniversite kuruluyor. Mevcut üniversitelerin bölünmesiyle de 10 üniversite daha oluşacak. Böylece üniversite sayısı 185’ten 200’e yükselecek.

Tasarıda yeni kurulacak devlet üniversiteleri Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji; vakıf üniversiteleri İstanbul Tuna ve İzmir Tınaztepe isimleriyle belirtildi.

İstanbul, Gazi, Selçuk, Dumlupınar, Erciyes, Mersin, Sütçü İmam, Sakarya, İnönü ve Kardeniz Teknik üniversiteleri ise bölünecek 10 üniversite arasında yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk sinyali vermişti

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Turgut Özal’ın ölüm yıl dönümün olan 17 Nisan’da yaptığı konuşmada Malatya’daki İnönü Üniversitesi’nin ikiye bölünerek Turgut Özal Üniversitesi’nin kurulacağını kaydetmişti.

Erdoğan, “Adını anmak istemiyorum” diyerek İnönü demek yerine “mevcut üniversite” demeyi tercih etmişti.

Bölünecek üniversiteler ve fakülteleri

Mevcut üniversitelerin bölünmesiyle ortaya çıkacak 10 yeni üniversite ve içine alacağı fakülteler şöyle:

* Hacı Bayram Veli Üniversitesi (Gazi Üniversitesi'nden ayrılacak): Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Mimarlık, Mühendislik, Sağlık Bilimleri ve Tıp fakülteleri; Bankacılık ve Sigortacılık, Tapu Kadastro, Yabancı Diller yüksekokulları; Adalet ve Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokulları; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* İbn-i Sina Üniversitesi (İstanbul Üniversitesi'nden ayrılacak): Diş Hekimliği, Florence Nightingale Hemşirelik, Hasan Ali Yücel Eğitim, İşletme, Orman, Sağlık Bilimleri, İletişim, Spor Bilimleri, Veteriner, İstanbul Tıp ve Çapa Tıp fakülteleri; Sağlık Hizmetleri, sosyal Bilimler, Ormancılık, Veterinerlik meslek yüksekokulları; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* Turgut Özal Üniversitesi (İnönü Üniversitesi'nden ayrılacak): Su Ürünleri, Ziraat, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Mimarlık ve Tasarım fakülteleri; Battalgazi ve Yeşilyurt meslek yüksekokulları; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* Trabzon Üniversitesi (Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden ayrılacak): Fatih Eğitim, Hukuk, Güzel Sanatlar, İlahiyat, İletişim, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler fakülteleri; Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu; Devlet Konservatuarı; Araklı, Beşikdüzü, Maçka, Tonya ve Vakfıkebir meslek yüksekokulları; Eğitim Bilimleri Enstitüsü.

* Konya Üniversitesi (Selçuk Üniversitesi'nden ayrılacak): Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Tasarım, İşletme ve Yönetim Bilimleri ile Tarım Bilimleri ve Teknoloji fakülteleri; Teknik Bilimler Yüksekokulu; Lisansüstü Programları Enstitüsü.

* Kütahya Sağlık Üniversitesi (Dumlupınar Üniversitesi'nden ayrılacak): Diş Hekimliği, Tıp, Sağlık Bilimleri, Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakülteleri; Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Sakarya Üniversitesi'nden ayrılacak): Hendek Eğitim, Söğütlü Spor Bilimleri, Arifiye Teknoloji, Sapanca Turizm, Ferizli Ulaştırma ve Lojistik, Ali Fuat Paşa Tarım Bilimleri ve Teknolojileri, Batı Karadeniz Deniz Bilimleri fakülteleri; Adapazarı Yabancı Diller, kaynarca Uygulamalı Bilimler, Akyazı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon yüksekokulları; Sapanca Turizm, Adapazarı, Geyve, Akyazı, Arifiye, Ferizli, Hendek, Karasu, Kaynarca Seyfettin Selim, Pamukova, Sapanca, Kocaeli, Karapürçek, Söğütlü ve Taraklı meslek yüksekokulları; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* Kayseri Üniversitesi (Erciyes Üniversitesi'nden ayrılacak): Seyrani Ziraat, Veteriner, Uygulamalı Bilimler fakülteleri; Bünyan, Develi Hüseyin Şahin, Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Pınarbaşı, Safiye Çıkrıkçıoğlu, Sosyal Bilimler, Tomarza, Yahyalı ve Kayseri meslek yüksekokullarını; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* Tarsus Üniversitesi (Mersin Üniversitesi'nden ayrılacak): Teknoloji, İktisadi ve İdari Bilimler, İnsan ve Toplum Bilimleri fakülteleri; Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu; Tarsus, Tarsus Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokulları, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* İstiklal Üniversitesi (Sütçü İmam Üniversitesi'nden ayrılacak): Elbistan Mühendislik, Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım, İnsan ve Toplum Bilimleri, Sağlık Bilimleri fakülteleri; Elbistan ve Elbistan Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokulları; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

4 üniversitenin ismine bulunduğu şehir ekleniyor

Tasarıyla Mustafa Kemal Üniversitesi'nin adı "Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi", Dumlupınar Üniversitesi'nin adı "Kütahya Dumlupınar Üniversitesi", Okan Üniversitesi'nin adı "İstanbul Okan Üniversitesi", Namık Kemal Üniversitesi'nin adı "Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi" olarak değiştiriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler