Türkiye'ye Siber Saldırı

Türkiye'ye Siber Saldırı

Türkiye'ye yönelik siber saldırıdan büyük firmalar ve bazı bankaların etkilendiği tespit edildi.

A+A-

Türkiye'ye yönelik siber saldırıdan büyük firmalar ve bazı bankaların etkilendiği tespit edildi.

100 GB büyüklüğündeki ve 'DDOS' tekniği adı verilen yöntemle yapıldığı belirtilen saldırının bazı bankaların internet altyapılarını işlemez hâle getirdiği belirtildi.

Garanti Bankası ve Türk Telekom'dan siber saldırıya ilişkin açıklama gelirken, büyük firmalara hizmet sunan hosting firmalarının da söz konusu siber saldırıdan etkilendiği bildirildi.

GARANTİ BANKASI’NDAN AÇIKLAMA: MAĞDURİYET İÇİN ÖZÜR DİLERİZ

Garanti Bankası'ndan konuya dair şu açıklama geldi:

"Dijital hizmetlerimize yönelik yoğun internet trafiği nedeniyle dijital kanallarımızda erişim sıkıntısı yaşamaktayız. İnternet servis sağlayıcılarımızla beraber sorunu gidermek için çalışıyoruz. Müşterilerimizin yaşadığı mağduriyet için özür dileriz."

Garanti'nin saldırının ardından yaptığı bu açıklamada "yoğun internet trafiği" ifadelerini kullanması dikkati çekti.

TÜRK TELEKOM’DAN DA AÇIKLAMA: BİZ DE MARUZ KALDIK

Konuya ilişkin Türk Telekom'dan yapılan açıklamada da şu ifadeler kullanıldı:

"Dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği siber saldırılardan birini biz de ülkemizdeki bazı kuruluşlara yönelik olarak yaşamak durumunda kaldık. Saldırı, Türkiye'nin bilgi, iletişim ve teknoloji şirketi Türk Telekom'un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları tarafından zamanında müdahale edilerek durdurulmuştur. Ülkemizin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan şirketimizin aldığı önlemlerle yurt içi ve yurt dışı internet trafiği herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeksizin normal seyrinde devam etmektedir."

Diğer operatör ve servis sağlayıcılarını da etkilemiş olan saldırıya karşı bu kuruluşlar da bildiğimiz kadarıyla gereken çalışmaları yürütmektedirler. Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır. Türk Telekom'un her türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır. Vatandaşlarımızın iletişim teknolojilerinden huzur içinde yararlanması birinci önceliğimizdir."

Habertürk’te yer alan haberde ise saldırının dün başladığı ve uluslararası siber güvenlik kuruluşlarının gerçek zamanlı siber tehdit haritalarında Türkye’nin en çok hedef olan ülke konumuna yükseldiği belirtildi. Saldırının çıkış noktasının ise Rusya ve ABD olduğu iddia edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.