Türkiye’de Her 7 Çiftten Biri Kısırlık Sorunundan Etkileniyor

Türkiye’de Her 7 Çiftten Biri Kısırlık Sorunundan Etkileniyor

Uzmanlar, Türkiye’de her 7 çiften birinin kısırlık sorunundan etkilendiğini belirterek, tüp bebek tedavisine başlamadan önce olası kısırlık nedenlerinin araştırılması gerektiğin söyledi.

A+A-

Tüp Bebek Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, Türkiye’de her 7 çiften birinin kısırlık sorunundan etkilendiğini belirterek, tüp bebek tedavisine başlamadan önce olası kısırlık nedenlerinin araştırılması gerektiğin söyledi.

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü, Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, tüp bebek sorunu yaşayan ailelere uyarı niteliğinde açıklamalarda bulundu. Hamilelik testlerinde negatif sonuçlar alan ailelerin büyük hayal kırıklığı yaşadığını belirten Özörnek, ailelerin bu durumda tüp bebek tedavisini son seçenek olduğu düşündüğünü söyledi. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce çok yaygın ve sıklıkla gözlemlenen olası kısırlık nedenlerini araştırmak gerektiğini ifade eden Özörnek, kadınlarda görülen kısırlığa ilişkin şaşırtıcı ve kimi zaman gözden kaçabilen 5 nedeni ve yapılması gerekenleri sıraladı.

“Sağlıklı ve ideal kiloda olmak doğurganlığı artırır”

Özörnek, 5 nedeni şöyle sıraladı:

“Polikistik over sendromu (PCOS), adet sikluslarında düzensizliğe ve erkeklik hormonlarının artmasına neden olur. PCOS kadınların yaklaşık yüzde 10 ile 15’inde görülmektedir. Kadınlarda yumurtlamayı engelleyen en yaygın nedenlerden biridir. Buna ek olarak, fazla kilolu, obez ya da çok zayıf olmak ve tiroid bezlerindeki dengesizlik de yumurtlamayı etkileyebilir. Sağlıklı ve ideal kiloda olmak doğurganlığı artırır. Bazı tarama ve testlerle polikistik over sendromu gibi tıbbi sorunların olup olmadığının kontrol edilmesinde fayda var. Yumurtlayamadığınızı biliyorsanız hekiminizle konuşup, sizin için en ideal olabilecek üreme tedavisine yönlendirmesini isteyebilirsiniz”

“30 yaşında sağlıklı bir kadının hamile kalma oranı yüzde 20’lerdedir”

Yıllar geçtikçe kadınlarda sağlıklı yumurta sayısının azaldığına dikkat çeken Özörnek, “30 yaşında sağlıklı bir kadının hamile kalma oranı yüzde 20’lerdedir. Erken yaşta görülen erken yaş menopozda ise ilk belirti adet düzensizliğidir. Yumurtalarınızın sağlıklı kalması için ilk yapmanız gereken kilo vermek ve eğer sigara içiyorsanız hemen bırakmak. Eğer, gebe kalmaya çalışıyorsanız ve sağlıklı yumurta sayınız yeterli değilse hekiminizle görüşüp sizin için en uygun tedaviyi seçebilirsiniz. Bu noktada bir an önce tedaviye başlamak gerekir” dedi.

“Sancılı ve ağır kanamalı adet dönemlerine neden olur”

Endometriozis hastalığının halk arasında çikolata kisti diye bilindiğini hatırlayan Özörnek, “Kadının her ay düzenli adet olmasını sağlayan rahim içi zar dokusunun (endometrium) rahim içi dışında, tüplerde, yumurtalıklarda ve/veya karın içi zarında yerleşmesiyle karakterize bir hastalıktır. Her adet döneminde bu rahim dışı bölgelerde kanamalar olabilir. Bunun sonucunda tüplerde, karın zarında yapışıklıklar, yumurtalıklarda kist oluşabilir. Üreme çağındaki kadınlarda sıklıkla görülür. Sancılı ve ağır kanamalı adet dönemlerine neden olur. Kadınlarda görülen kısırlık nedenlerinin yüzde 15-20’si endometriozis nedeninden kaynaklanır. Gebe kalmanın önünde ciddi bir tehdit olarak görülen endometriozise zaman kaybetmeden müdahale yapılması gerekir. İlerlemiş vakalarda IVF gerekebilir” diye konuştu.

“Üreme problemlerinin en az yarısı erkek kısırlığından kaynaklanıyor”

“Fallop tüplerinin kapalı ya da hasarlı olması kısırlık nedenlerinin yüzde 5-10’unu oluşturur” diyen Özörnek, “Tüplerin tıkanıklığına daha önce geçirilmiş bir ameliyat, endometriozis (yani çikolata kistleri) ya da cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar neden olabilir. Öncelikle tüplerin açık olmadığından emin olmak gerekir. Tüplerde tıkanıklık olması durumunda sperm hücresinin yumurta hücresine ulaşıp onu dölleme şansı olmadığından tüp bebek tedavisi gerekir. Üreme problemlerinin en az yarısı erkek kısırlığından kaynaklanıyor. Özellikle değişen çevresel faktörler, yaşam ve beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler erkek kısırlığının giderek artmasına neden oluyor. Eğer eşiniz aşırı kilolu ve sigara içiyorsa hamile kalmanızı büyük oranda engelliyor demektir. İlk yapılması gereken kilo vermek ve sigarayı bırakmak olmalı. Ardından eşinizin bir hekime görünüp, sperm sayımı yaptırması gerekir” açıklamasını yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.