1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Tüm Zamanların En Sıcak 5 Yılı Geliyor
Tüm Zamanların En Sıcak 5 Yılı Geliyor

Tüm Zamanların En Sıcak 5 Yılı Geliyor

Uzmanlar, küresel ısınmanın hala dünyamızı tehdit eden en büyük felaket olduğunu ve önümüzdeki 5 yılın en sıcak 5 yıl olacağını düşünüyorlar.

A+A-

Son yıllarda sıcaklık artışı iyice kontrolden çıkmış durumda. Her yıl yeni sıcaklık rekorları kırılırken, uzmanlardan da yeni açıklamalar geliyor.

Son olarak Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), dünya genelindeki ortalama sıcaklığın 2020 – 2024 yılları arasında yeni rekorlar kırabileceğini belirtti. 1 yıllık ve 10 yıllık iklim tahminlerden toplanan verilere göre, önümüzdeki 5 yıl çok sıcak geçecek.

GEÇTİĞİMİZ 5 YIL, TARİHİN EN SICAK 5 YILI OLDU

22 Nisan Dünya Günü bağlamında konuşan WMO, son 5 yılın tarihin en sıcak 5 yılı olarak tarihe geçtiğini ve bu eğilimin aynı doğrultuda devam edeceğini bildirdi. Havaların ısınması, küresel ısınmanın en çok göze çarpan etkisi olsa da bağlantılı olarak dünyamızı bekleyen felaketler arasında; havadaki CO2 miktarının yükselmesi, okyanusların ısınması ve asitleşmesi, deniz seviyesi, buzul kütle dengesi ve Arktik ile Antarktika’daki buz tabakalarının erimesi geliyor.

CORONAVİRÜS, KÜRESEL ISINMAYA UZUN VADELİ ÇÖZÜM DEĞİL

Coronavirüs pandemisi nedeniyle insanlar evlerine kapanırken ve otomobil kullanımı minimuma düşerken pek çok fabrika da üretimini durdurdu. Bu durum küresel ısınmayla boğuşan Dünya için olumlu yansımış görünüyor. Yine de Coronavirüs salgınının tek başına yeterli olmayacağını açıklayan WMO, COVID-19 salgını nedeniyle alınan önlemlerin sera gazı yoğunluğunu geçici olarak düşüreceğini ama bunun iklim alanındaki uzun vadeli ve sürdürülebilir önlemlerin yerini alamayacağını açıkladı. Ayrıca salgına karşı alınacak önlemlerin, iklim değişikliğiyle…

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.