TSK'nin Kadın Askerleri

TSK'nin Kadın Askerleri

Türk Silahlı Kuvvetlerinde zorlu görevler üstlenen kadın komutanlar, aldıkları sorumlulukları başarıyla yerine getiriyor.

A+A-

Kars 14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı bünyesinde görev yapan kadın askerler komutanlar aldıkları sorumlulukları başarıyla yerine getiriyor.

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre, Kars 14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında Bakım Birlik Komutanı olan Yüzbaşı Özlem Altundağ Fatura, hem çocuklarına annelik yapıyor, hem de tugayın araç, silah ve teçhizatını göreve hazır halde bulunduruyor. Hava Savunma Füze Takım Komutanı Üsteğmen Meral Şafak Ünlü ise her türlü hava hedefini tahrip ederek görevini yerine getiriyor.

"Çocukluğumda askeri üniformaya hayrandım"

Çocukluğundan beri üniformaya hayran olduğunu ifade eden Hava Savunma Füze Takım Komutanı Üsteğmen Meral şafak Ünlü, "Çocukluğumdan beri üniformaya hayrandım. Daha önce adını bile duymadığım ilçelerde bu insanların vatan ve millet sevgisiyle görev yapmalarını çok onurlu bir davranış olarak gördüm. Bir gün, ‘Savaşta Barışta Türk Ordusu’ programına denk geldim. Program konuğu bayan helikopter pilotuydu. Programı hayranlıkla izledim ve o gün ben subay olacağım dedim. Ailem bu kararı mutlulukla, gururla karşıladı. Mezun olduğum gün kardeşimin mutluluktan ağladığını da hiç unutmam" dedi.

"Birliklerin hava savunmalarını sağlamak görevim"

Genç yaşta ağır sorumluluklar aldığına dikkat çeken Üsteğmen Meral Şafak Ünlü, "14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında Hava Savunma Füze Takım Komutanı olarak görev yapıyorum. Taktik balistik füze ve havadan yere atılan mühimmat hariç; her türlü hava hedefini tahrip etmek, taciz ederek tesirlerini azaltmak veya vazifesini yapmaktan vazgeçmeye mecbur etmek maksadıyla kuruluşunda bulunduğumuz veya emrine verildiğimiz birliklerin hava savunmasını sağlamak tüm tedbirleri almak asli görevim. Bunun dışında personelimin özlük haklarını takip etmek, birliğimin muharebe hazırlık derecesini en üst seviyede tutmak, sorumluluğumuzda bulunan ordu mallarının kullanıcının bakımını yaptırmak ve kontrol etmek de görevlerim arasındadır. Fiziki şartlar yoğun çalışma temposu ve en önemlisi de genç yaşta ağır sorumluluklar bizi zorluyor. Ancak takımımda görev yağan personelin özverili çalışmaları ve Harp Okulunun bize kazandırdığı azimle bu zorlukların üstesinden geliyoruz" diye konuştu.

Tugayın araç, silah ve teçhizatlarının bakımı ondan soruluyor

14’üncü Mekanize Piyade Tugayında Bakım Birlik Komutanlığı görevini yürüten Yüzbaşı Özlem Altundağ Fatura, "Tugayımıza ait araç, silah ve teçhizatın bakım ve onarım desteğini sağlamak en büyük sorumluluğumuz. Tugay Komutanlığının üst bölgelerinde önemli görevleri de dikkate alındığında araç, silah ve teçhizatın göreve hazır halde bulundurulması, arızalandığında ise doğru ve hızlı şekilde müdahale edilmesi, bölgedeki hareket kabiliyetimizi ve ateş desteğimizi etkileyeceğinden sorumluluğumuz çok büyük. Bu sorumluluğu mahiyetimde bulunan 2 subay, 56 astsubay, 14 uzman erbaş ve 102 erbaş ile birlikte yerine getiriyoruz" şeklinde konuştu.

2005 yılında Kara Harp Okulundan mezun olan Yüzbaşı Özlem Altundağ Fatura, sırasıyla Diyarbakır, Şırnak Cizre, KKTC ve Adapazarı’nda çeşitli görevlerde bulundu. Fatura, 2015 yılında atandığı Kars’ta Bakım Birlik Komutanı olarak görev yapıyor. 

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Sınırı Bekleyen Kadın Askerler

Haberin uzantısı...

Babam Gözleri Parlayarak Anlatır

Kars’ta Maliye ve Bütçe Subayı olarak görev yapan kadın komutan, mesleğinin zorluğunun üstesinden asker arkadaşlarının desteğiyle geliyor.

5,5 aylık anne adayı olan ve mevzuat gereği sivil görev yapan Maliye Üsteğmen Hilal Şen İlhan, eşinin de subay olduğunu ve üs bölgesinde görevlerine gittiğini belirtti.

Diğer bazı mesleklere göre aile hayatında bazı zorluklar yaşadıklarını ifade eden Üsteğmen Hilal Şen İlhan, “Eşim üs bölgesi görevlerine gidiyor. Ve tabi ki zor bir şey, ama eşimin de subay olması birbirimizin görev şartlarını bilmemiz el ele vererek bütün bu zorlukların aşmamızı sağlıyor” dedi.

“Hala babam gözleri parlayarak anlatır kızının asker olduğunu”

Çocukluğundan beri vatan, millet sevgisiyle büyüdüğünü ve küçüklüğünden beri üniformaya hayran olduğuna dikkat çeken Maliye Üsteğmen İlhan, “Ortaokul sıralarındayken kafama asker olmayı koymuştum. O zamanlarda başladım sınavlara hazırlanmaya, ailemde her zaman destek oldu. Askeri liseye bayanların alınmadığını duyduğumda çok üzülmüştüm. Lise de dersimize giren Milli Güvenlik Öğretmeni de daha da artırdı asker olma isteğimi, Üniversite sınavında tek tercihim KHO idi. Kazandığımı öğrenince çok sevindim. Mezun olduğumda bütün ailem gurur duydu ve hale da babam gözleri parlayarak anlatır kızının asker olduğunu” diye konuştu.

2016 yılında 14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na Maliye ve Bütçe Şube Müdürü olarak atanan Maliye Üsteğmen Hilal Şen İlhan, “14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda Maliye ve Bütçe Şube Müdürü olarak görev yapıyorum. Personelin maaşları başta olmak üzere tüm özlük haklarını yürütmek ve yürütülmesini sağlamak, personelin yurt içi geçici ve sürekli görev yolluklarını, erbaş er harçlıklarını, tüm ödeme işlemlerini gerçekleştirmek, ödenek durumlarını takip etmek ve tüm bu hususları Komutana arz etmek başlıca görevlerim arasındadır” şeklinde konuştu.

“Mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyorum”

5,5 aylık hamile olduğu için yönerge gereği sivil giyindiğini, üniforma giymediği vurgulayan Üsteğmen Hilal Şen İlhan, daha sonra şunları söyledi:

“Mesleğimizin doğası gereği zorlukları olduğu tabi ki inkar edilemez. Fiziki şartlar, yoğun çalışma temposu, genç yaşta yüklenen önemli sorumluluklar. Ancak bizi Harp Okulu’nda her türlü zorluğa karşı hazırladıkları için bunların üstesinden geliyoruz. Silah arkadaşlarım aldığım güçle, şubemde çalışan iki Astsubayım ve Uzman erbaşımla birlikte erbaş ve erlerimizin özlük haklarında aksama olmaması için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyoruz.”

Piyade Üsteğmen Serbey İlhan ile evli olan Üsteğmen Hilal Şen İlhan, Askeri Orduevi’nde öğlen yemeğinde buluştuğu eşi ile 5,5 aylık bebeklerine ne isim koyacaklarını konuştular. Heyecanla beklerinin ismi konusunda fikir alış verişinde bulunan çiftin mutlulukları ise gözlerinden okunuyordu.

Kars’ın Kadın Komutanları

Kars’ın Kadın Komutanları

Kars’ın Kadın Komutanları

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.