TSK'de Başörtüsü Yasağı Kalktı

TSK'de Başörtüsü Yasağı Kalktı

Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) görev yapan kadın subay, astsubay ve öğrenciler başörtüsü takabilecek.

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) Genelkurmay karargahı, kuvvet komutanlıkları ve bağlı birliklerde görev yapan kadın subay, astsubay ve öğrenciler başörtüsü takabilecek. 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Milli Savunma Bakanlığınca Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hazırlandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliği'nin "Genel Hükümleri" bölümüne eklenen maddede, "Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri mensubu bayan subaylar, sözleşmeli subaylar, astsubaylar, sözleşmeli astsubaylar ve askeri öğrenciler ile bunların adayları ve kursiyerleri, resmi üniformalarıyla birlikte şapka, bere veya kep altına başlarına taktıkları üniforma renginden istihkak olarak verilen desensiz giysileri yüzlerini kapatmayacak şekilde takabilirler" ifadeleri yer aldı.

Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

Ne olmuştu?

2007'de YÖK başkanının rektörlüklere gönderdiği talimatla başörtüsü yasağı uygulamada kalktı.

2013’te ”Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte” yapılan değişiklik ile kamudaki memur ve işçilere başörtüsü yasağı kalkmış, emniyet hizmetleri sınıfına mensup olanlar, hakimler, savcılar ile TSK’da görev yapanlar ise kapsam dışı bırakılmıştı.

31 Ekim 2013'te de dört vekil, 14 yılın ardından Meclis'e başörtüsüyle geldi.

2014 Eylül'de "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik"te yapılan değişiklikle beşinci sınıftan itibaren başörtüsü serbest bırakıldı.

Haziran 2015'te Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Sekreterliği, Yargıtay’ın başvurusu üzerine hâkim ve savcıların başörtülü olarak görev yapabileceklerini bildirmişti. Başörtülü hakimler görev yapmaya başlamıştı. 

27 Ağustos 2016'da da Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, kadın polislerin başörtüsü kullanması serbest bırakılmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.