1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Trump, Azledilen İlk ABD Başkanı Olabilir
Trump, Azledilen İlk ABD Başkanı Olabilir

Trump, Azledilen İlk ABD Başkanı Olabilir

Hakkında azil süreci başlatılan ABD'nin 45. Başkanı Trump'ın suçlandığı iki madde de Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na taşındı. Genel Kurul maddeleri haftaya oylayacak.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, azil soruşturması kapsamında 45. BAşkan Donald Trump'a yöneltilen "görevi suistimal" ve "Kongre'nin soruşturmasını engelleme" suçlamalarını kabul etti.

Bu iki madde de oylanmak üzere Temsilciler Meclisi genel kuruluna sundu.

Azil gerekçelerini içeren maddelerin Temsilciler Meclisi genel kurulunda gelecek hafta oylanması bekleniyor. 

Maddelerin Demokratlar'ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nden geçmesine ise kesin gözüyle bakılıyor.

Oylamadan sonra ne olur?

Temsilciler Meclisi'nde yapılacak oylamanın ardından, maddeler ABD Senatosu'na taşınacak. Bu sürecinde 2020'nin ilk haftalarında başlaması öngörülüyor. 

Senato'da Cumhuriyetçiler'in çoğunlukta olması bu aşamayı tahmin edilemez kılıyor. Çünkü kesin bir azil kararı için üçte ikilik çoğunluk gerekiyor. Şu anki tabloda 100 üyeli senatoda 53 Cumhuriyetçi, 45 Demokrat ve iki bağımsız üye var. 

Azil süreci başlatılan diğer başkanlar 

ABD yasalarına göre başkanlar için üç suçtan azil işlemi başlatılabiliyor.

Bu suçlar "vatan hainliği", "rüşvet" ve çerçevesi geniş bırakılan "yüksek profilli" suçlar olarak tanımlanıyor.

Herhangi bir ABD Başkanı için azil süreci Temsilciler Meclisi tarafından başlatılıyor.

Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk lehte oy verirse, azil süreci Senato'ya aktarılıyor.

Senato'da da üçte iki çoğunluğa ulaşılması gerekiyor. 

ABD tarihinde şimdiye kadar üç başkan hakkında son kategori kapsamında, yani "ağır ve vahim suçlar" veya "diğer başka suçlar" çerçevesinde azil süreci başlatıldı.

Bu başkanlardan ilki Andrew Johnson'dı. Hakkında 1868 yılında, görevi Kongre tarafından çıkarılan bir yasayla teminat altına alınan dönemin Savaş Bakanı Edwin McMasters Stanton'ı yasaya aykırı bir şekilde görevden aldığı için azil süreci başlatıldı.

Ancak Johnson, Senato'da üçte iki çoğunluk sağlanamayınca görevinde kaldı.

nixon.jpg

Bir tek Nixon görevden ayrıldı 

Bundan 106 yıl sonra ikinci kez bir başkan için azil süreci başlatıldı. Bu kez de 1972'de Cumhuriyetçi Başkan Richard Nixon, hakkında kendisine yakın bazı kişilerin Watergate iş merkezindeki Demokrat Parti'nin ofisine dinleme cihazı yerleştirdiğinin ortaya çıkmasıyla patlak veren skandalda yargıyı yanıltmak ve delil karartmakla suçlandı.

Nixon soruşturma tamamlanmadan görevinden istifa etti. Nixon'dan 27 yıl sonra bu kez Demokrat Başkan Bill Clinton hakkında Beyaz Saray stajeri Monica Lewinsky ile yaşadığı ilişkiyle ilgili yeminli ifadesinde yalan söylediği iddiasıyla azil süreci başlatıldı.

Clinton, Senato'da yapılan oylama sonunda beraat ederek, görevinde kaldı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.