1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS GÜNDEM

  4. ÇEDES Skandalı... 'Maket Mezar' TBMM Gündemi'ne Taşındı
TKDK, Haziran Ayı İçinde Çağrıya Çıkacak

TKDK, Haziran Ayı İçinde Çağrıya Çıkacak

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), IPARD-II’nin 2. Çağrı ilanına Haziran ayında çıkmayı planlıyor.

A+A-

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 103 Tedbiri kapsamında (Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar) IPARD-II’nin 2. Çağrı ilanına Haziran ayında çıkmayı planlıyor.

TKDK Kars İl Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada, "2011 yılından beri uygulanan IPARD programının ilk aşaması, 31 Aralık 2016 tarihi itibari ile tamamlandı. Kars için IPARD I kapsamında 15 başvuru çağrı ilanına çıkan TKDK, Kars’ta toplam 102 projeye destek verdi. Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde yatırımcılara yaklaşık 80 milyon TL hibe desteği ödendi.

TKDK, bu sayede faydalanıcı katkısıyla birlikte Kars sınırları içerisinde yaklaşık 170 milyon TL tutarında yatırım yapılmasını sağladı. Tamamı Avrupa Birliği standartlarını ve ulusal standartları sağlayacak şekilde Kars’ta, 5 adet süt işleme tesisi, 49 adet süt üretim tesisi ve 8 adet besi işletmesi kuruldu. Ayrıca 25 adet arıcılık projesi ile birlikte kırsal turizm yatırımı kapsamında 16 adet konaklama tesisinin kurulmasına destek verildi. Diğer taraftan, 40 yaş altındakilere ve kadınlara uygulanan pozitif ayrımcılık ile 42 genç ve 10 kadın girişimci IPARD I kapsamında desteklendi.

Geçtiğimiz yıl IPARD-II’nin ilk çağrısına çıkıldı ve toplam 27 adet proje sözleşme imzalamaya hak kazandı. Söz konusu projelere yaklaşık 28 Milyon TL Hibe desteği sağlanarak Kars’ ta yeni yatırımlar yapılacak 2. Çağrı ilanı yayınlandıktan sonra yatırımcıları başvuru yapmaları için kuruma davet ediyoruz." ifadeleri yer aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.