1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Temsilciler Meclisi'nden 'Soykırım' Tasarısı
Temsilciler Meclisi'nden 'Soykırım' Tasarısı

Temsilciler Meclisi'nden 'Soykırım' Tasarısı

ABD Kongresi'nin alt meclisi Temsilciler Meclisi, 1915 'Ermeni Soykırımı'nı resmi olarak tanıyan yasa tasarısını yapılan oylamada kabul etti.

A+A-

ABD Kongresi'nin alt meclisi Temsilciler Meclisi, 1915 'Ermeni Soykırımı'nı resmi olarak tanıyan yasa tasarısını yapılan oylamada kabul etti. 405 kabul oyu ile geçen yasarı daha sonra ABD Senatosu'na sunulacak. 

Temsilciler Meclisi'nden 30 yıldan sonra ilk kez böyle bir karar çıktı. Karar aynı zamanda ABD kamuoyunda ce Senatosunda Türkiye'nin Kuzey Suriye harekatına karşı oluşan tepkilerlerin yükseldiği bir döneme de denk geldi.

Temsilciler Meclisi'nde, yasa tasarısı için yapılan nihai oylamada, gerekli olan 218 çoğunluk geçildi ve tasarısı böylece kabul edildi.  Tasarı, 405 kabul, 11 ret ve üç çekimser oyla kabul edildi.

Soykırım tasarısının bağlayıcılığı bulunmuyor ancak yüksel bir sembolik nitelik taşıyor. Aynı zamanda ABD Kongresi'nin bu konudaki yaklaşımını yansıtıyor.

TRUMP ‘BÜYÜK FELAKET’ DEMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, 'Ermeni Soykırımı’nın yıldönümü olan 24 Nisan’a ilişkin “Büyük Felaket” ifadesini kullanmıştı. Trump açıklamasında, “Bugün 20. yüzyılın en büyük toplu katliamlarından olan Meds Yeghern’de acı çekmiş olanların anısını hatırlıyoruz” demişti.

Trump, göreve geldikten sonraki iki açıklamasında da “Meds Yeghern” ifadesine yer vermiş, önceki ABD Başkanı Barack Obama da konuyla ilgili tüm açıklamalarında bu ifadeyi kullanmıştı. 

İlgili haber...

Yaptırım Tasarısı Kabul Edildi

Türkiye'nin Kuzey Suriye gerçekleştirdiği askeri harekatın ardından harekete geçen ABD'li senatörler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mal varlığının da içerisinde yer aldığı yaptırım tasarısını Temsilciler Meclisi'ne sundu. Söz konusu tasarı bugün ABD Temsilciler Meclisi'nde oylandı. Temsilciler Meclisi'nden oylanan tasarı 16'ya karşı 403 oyla kabul edildi.

Tasarıya göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ve ailesinin mal varlığı ve iş ilişkileri araştırılıp rapor hazırlanacak. Ayrıca Rusya'dan S-400 Füze Savunma Sistemi alınmasından dolayı Türkiye'ye CAATSA yaptırımları uygulanması isteniyor.

Tasarı, yasanın kabulünden sonra en geç 120 gün içinde ABD Dışişleri Bakanı'nın Hazine Bakanı ve Ulusal Güvenlik Direktörü ile istişare içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin net mal varlığı, gelir kaynakları ve iş ilişkilerine dair bir rapor hazırlanmasını gerektiriyor.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Eliot Engel ve Cumhuriyetçi üye Mike McCaul tarafından 17 Ekim’de sunulan yasa tasarı, bazı Türkiye yetkililerini de yaptırım listesine alıyor ve Türk ordusunun silah ve finansmana erişimine sınırlamalar getiriyor.

4695 sayılı tasarı ABD Başkanı Donald Trump’ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dahil Suriye’ye askeri operasyonda rolü olan yetkililere vize yasağı ve mal varlığı dondurma gibi tedbirler getirilmesini öngörüyor.

Tasarı ayrıca ABD Başkanı Trump’ı, Türkiye'ye Rusya’dan satın aldığı S-400 Savunma Sisteminden dolayı ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyması Yasası (CAATSA ) altındaki yaptırımları devreye sokmasını da öngörüyor..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.