1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. THK Kars Şubesi'nde Genel KURUL
Kars'ın 'Gazilik' Ünvanı.. CHP'li Alp'ten TBMM'ye Kanun Teklifi!

Kars'ın 'Gazilik' Ünvanı.. CHP'li Alp'ten TBMM'ye Kanun Teklifi!

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, şehrin isminin 'Gazi Kars' olarak değiştirilmesi amacıyla bir kanun teklifi sundu.

A+A-

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, şehrin isminin 'Gazi Kars' olarak değiştirilmesi amacıyla bir kanun teklifi 
sundu.

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars’ın tarihi 'Gazilik' ünvanını geri kazanması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) kanun teklifi sundu. 

Alp, “Şehrimin hakkı olan ‘Gazilik’ ünvanını geri istiyorum. Yüce Meclisimizden oy birliğiyle kanun teklifine destek talep ediyorum” dedi.

KARS’IN 'GAZİ' ÜNVANI İÇİN MECLİS’TE KANUN TEKLİFİ 

PolitiKARS’ın derlediği bilgilere göre; CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars’ın tarihi 'Gazilik' ünvanını geri kazanması için TBMM Genel Kurulu’nda talepte bulundu. 

Kars’ın 1855 yılında Kırım Savaşı sırasında gösterdiği direnişi hatırlatarak, adının “Gazi Kars” olarak değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Alp, yaptığı konuşmada, “Gazi” ünvanının sadece bir madalya olmadığını, aynı zamanda Kars’ın direniş ve kahramanlık ruhunu simgelediğini belirtti. 

MECLİS’TEN DESTEK ÇAĞRISI 

Alp, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Kars’ın direnişinin ve kazandığı zaferin önemine değindi. “9 bin kişiyle direndi, 54 bin kişilik Rus ordusunu yendi” diyerek, şehrin tarihi direnişini ve kahramanlığını anlattı. Ayrıca, şehre verilen “Gazi” ünvanının önemini ve bu ünvanın Kars için ne anlama geldiğini ifade etti.

Bu teklifin, Kars’ın 1855 yılında Kırım Savaşı sırasında gösterdiği direniş ve kahramanlık sonucu Sultan Abdülmecid tarafından verilen “Gazi” ünvanının iadesini amaçladığı kaydedildi. 

Kars’ın “Gazi” ünvanını geri kazanma çabasının sadece bir isim değişikliği olmadığını, aynı zamanda şehrin tarihi ve kültürel mirasının tanınması anlamına geldiğini belirten Alp, TBMM’den kanun teklifine destek verilmesini isteyerek, Kars’ın hak ettiği “Gazilik” ünvanını geri almak için mücadele edeceğini söyledi.

KIRIM SAVAŞI VE KARS DİRENİŞİ

1855 yılında Kırım Savaşı sırasında Rus ordusunun üç kez kuşatmasına rağmen Kars’ı teslim etmeyen ve büyük bir direniş gösteren Kars halkı, Sultan Abdülmecid tarafından “Gazi” ünvanı ile ödüllendirilmişti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.