Tarkan ve Sezen Aksu Ceylan Önkol İçin Söyledi

Tarkan ve Sezen Aksu Ceylan Önkol İçin Söyledi

Sezen Aksu ve Tarkan, havan mermisiyle ölen 12 yaşındaki Ceylan Önkol’u anlatan “Ceylan” şarkısını seslendirdi.

A+A-

Yaşar Gaga’nın “Alakasız Şarkılar” albümünde yer alan ve havan mermisiyle ölen 12 yaşındaki Ceylan Önkol’u anlatan “Ceylan” şarkısı Sezen Aksu ve Tarkan düetiyle dinleyicilerle buluştu.

Sezen Aksu'nun 2012 yılında Ceylan Önkol yazıp bestelediği "Ceylan" adlı şarkıyı, daha önce Nükhet Duru da seslendirmişti.

Yapımcılığını Emel Müftüoğlu’nun üstlendiği albüm için Sezen Aksu, Tarkan, Hande Yener, Göksel, Özkan Uğur, Dilber Ay, Kenan Doğulu, Aşkın Nur Yengi, Kibariye ve Nazan Öncel birer şarkı söyledi.

Şarkının sözleri şöyle:

Ah yüreğimde dört nala atlar
Atların sağrısında kanatlar
Sağ yanım boydan boya Mezopotamya
Sol yanımda Rumeli ağıtları patlar
Gözlerime astılar seni
Ceylanım kör oldum ben
Ne havan topu ne mermi
Senle vuruldum ben
Ah gözümün yaşı sel Selanik
Diyarbekir’e bir türkü selalık
Gezme ceylan bu dağlarda gezme
Gece gerdanlık gündüz mezarlık

Ne olmuştu?

Ceylan Önkol 28 Eylül 2009'da, Diyarbakır, Lice'nin Şenlik (Sıpéni) köyüne bağlı Hambaz (Xambaz) mezrasında koyun otlatırken meydana gelen patlamada hayatını kaybetti.

Önkol'un ölümüyle ilgili raporlar Jandarma Komutanlığı ve Emniyet tarafından hazırlandı, bu raporlarda Önkol’un patlayıcıya tahra (eğri budama bıçağı) ile vurduğu, patlamanın bu şekilde gerçekleştiği iddia edildi.

Önkol Ailesi ise bıçağın kullanılan uç bölümünün zarar görmediğini, sadece ortasından büküldüğünü, bunun da çocuğun bıçakla bombaya vurmadığını kanıtladığını ifade etti.

30 Nisan 2014’te Ceylan Önkol’un ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Lice Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyadaki kanıt ve raporların faillerin tespiti için yetersiz olduğuna kanaat getirdi ve dosya için “Daimi arama kararı” verdi.

Ceylan Önkol’un öldürülmesiyle ilgili olarak Türkiye’de hala dava açılmadı.

Mahkeme, Önkol Ailesi’ne 28 bin 208 lira 85 kuruş maddi tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Mahkeme manevi tazminat yönünde karar vermedi.

Önkol ailesi, Ceylan Önkol’un ölümüyle ilgili yargı sürecinde etkin soruşturma yapılmadığı, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkını düzenleyen 2. maddesindeki yaşam hakkının ihlal edildiğini belirterek başvuru yapmıştı.

AİHM, her iki konuda da Türkiye’nin ihlalde bulunmadığına karar verdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.