Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi Kars’ta

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi Kars’ta

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, birtakım ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere Kars'a geldi.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, birtakım ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere Kars'a geldi.

PolitiKARS'ın ajanslardan derlediği bilgilere göre; Kars Harakani Havaalanı'nda protokol üyeleri ve partililer tarafından karşılanan Bakan Kirişçi, buradan Kars Valiliğine geçti. Bakan Kirişci, Kars Valisi Türker Öksüz'den kentle ilgili brifing aldı.

Kars Şeker Fabrikası'nın pancar alım kampanyası törenine katılacak olan Bakan Kirişci'nin Peynir Müzesi ve Peynir Festivali'nin açılışını yapacağı belirtildi.

...haberin uzantısı

ŞEKER PANCARI ALIM FİYATI AÇIKLANDI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kars’ta Şeker Pancarı Alım Kampanyası Töreni'nde şeker pancarı alım fiyatını açıkladı.

vahit-kirisci.jpeg

Kirişci, Türkiye'nin, şeker pancarından yapılan şeker üretiminde yaklaşık 2,5 milyon ton yıllık üretimi ile dünyada beşinci, Avrupa’da ise dördüncü sırada yer aldığını söyledi.

Şeker üretiminde arz güvenliğini sağlayan bir seviyede durduklarını kaydeden Kirişci, “Şeker pancarı üretiminin en önemli unsuru olan tohum, ülkemizde üretilmekle birlikte, ebeveyn hatlar ithal edilmektedir. Sertifikalı kademede şeker pancarı tohumu üretim miktarı 2021 yılında 2 bin 122 tona ulaşmıştır. Üretilen bu miktar ülke ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Şeker pancarı tohumu üretiminde yeterlilik oranımız yüzde 183'tür. Şeker pancarında arz güvenliği için sertifikalı kademede üretilen tohumlarda kullanılan ebeveyn hatların yerli ve milli kaynaklardan karşılanması önem arz etmektedir" dedi.

'ŞEKER PANCARI ALIM FİYATI 1450 LİRA'

Bu yılki şeker pancarı alım fiyatlarını da açıklayan Kirişci, "Bu yıl ki şeker pancarı alım fiyatını ton başına 1400 lira olarak açıklıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca, pancar üretim kotasını tamamlayan üreticilerimize ton başına 50 lira kota tamamlama primi de ilave olarak verilecektir. Böylece şeker pancarı alım fiyatı, yüzde 245 artış ile ton başına 1450 lira olmuştur. Hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.