1. HABERLER

  2. BÖLGEDEN

  3. TANAP’ta Radyasyon Paniği
TANAP’ta Radyasyon Paniği

TANAP’ta Radyasyon Paniği

Ardahan’ın Posof ilçesi sınırlarında Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattında (TANAP) kaynak çalışmalarında küçük çaplı radyasyon salınımının olduğu bildirildi.

A+A-

Ardahan’ın Posof ilçesi sınırlarında Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattında (TANAP) kaynak çalışmalarında küçük çaplı radyasyon salınımının olduğu bildirildi.

Türkiye’nin Gürcistan’a açılan Posof İlçesi’ndeki Türkgözü Sınır Kapısı yakınında devam eden Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) hattındaki kaynak çalışmalarında radyasyon salınımı olduğu ihbarı üzerine Türkiye Atom Eneriji Kurumu (TAEK) heyeti bölgede inceleme başlattı. 4 Mayıs 2017 tarihinde radyasyon salınımını Gürcistan sınır kapısındaki cihazların algılaması üzerine Tiflis’den gelen ekip, sınır kapısını yaklaşık 2.5 saat süreyle kapattı. Salınımın Türkiye tarafından kaynaklandığının tespit edilmesi üzerine Türkiye konu ile ilgili uyarıldı. Bunun üzerine Ardahan İl Afet Müdürlüğü ekipleri bölgede inceleme başlattı. Ankara’dan gelen TAEK heyeti tarafından çevrede güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından, çalışmalarının yapıldığı borularda radyasyon ölçümü gerçekleştirdi.

İlgili haber...

Sızıntı ile İlgili Açıklama

Ardahan Valiliği, Türkgözü Sınır Kapısı yakınlarındaki TANAP boru hattında meydana gelen radyasyon sızıntısı ile ilgili açıklama yaparak, söz konusu sızıntının röntgen cihazının kapatılması ile durduğunun tespit edildiği belirtildi.

Ardahan Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“İlimiz, Posof İlçesi Türkgözü Sınır Kapısı’na yaklaşık 200 metre mesafeden geçmekte olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında yapımı devam eden doğalgaz iletim borularının birleştirilmesi işinde kullanılan kaynak işleminin uygunluğunun kontrolü amacıyla kaynak ölçüm ve kontrol röntgen cihazı kullanılması esnasında; 04.05.2017 tarihinde sınır kapısının Gürcistan tarafında bulunan radyasyon ölçüm cihazının ikaz vermesi ve Gürcistan yetkililerinin uyarması üzerine, Valiliğimizce TANAP boru hattında röntgen çekim işi hemen durdurulmuştur. Sonrasında ölçümler yapmak üzere Ardahan Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri 04.05.2017 tarihinde bölgeye intikal ettirilmiştir.

AFAD ekiplerinin yaptığı ilk tespit ve ölçümlerde, radyasyonun röntgen cihazından kaynaklandığı ve alınan ölçümlerin insan sağlığını tehdit eder değerlerde olmadığı tespit edilerek, teknik rapora bağlanmıştır. Aynı gün Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) yetkilileri bilgilendirilerek konu hakkında uzmanların bölgeye gönderilmesi istenmiştir.

Konu netlik kazanıncaya kadar geçecek süre zarfında AFAD ekiplerinin uygunluk tespitlerine rağmen, TAEK ekiplerinin gelip ölçüm yapacakları tarihe kadar çalışmalar durdurulmuştur. Bu süre zarfında AFAD ekiplerince tekrar alanda ölçümler yapılmış, ancak süreklilik arz eden ve olumsuz değerlerde olan radyasyon salımı olmadığı, söz konusu sızıntının röntgen cihazının kapatılması ile durduğu tespit edilmiştir.

08.05.2017 tarihinde TAEK uzmanlarının Posof İlçesi’nde yaptıkları denetimlerde ilgili firmanın kullandığı röntgen cihazının ilgili kurumlardan onaylı olduğu, kullanan kişilerin de gerekli izinleri taşıdıkları, kullanılan araçların Atom Enerjisi Kurumundan izinli ve onaylı araçlar olduğu ifade edilmiştir.

Yapılan ölçümlerde röntgen cihazının insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyecek değerlerde radyasyon salımı yapmadığı tespit edilmiş, ilgili firma, Valiliğimizce uyarılmış, bundan sonraki çalışmalarında yerel makamları ve çalışma yapılan çevredeki vatandaşları bilgilendirmeleri, çalışmalarına gerekli tedbirleri alarak devam etmeleri uyarısı yapılmıştır.

Vatandaşlarımızın ve çevrenin sağlığını tehlikeye düşürecek veya vatandaşımızı olumsuz etkileyecek bir durum söz konusu olmayıp, gerekli tüm tedbirler alınmıştır.

Bu konu ve firmanın çalışması Valiliğimizce takip edilmekte olup, ilgili ve sorumlu kurumlarımızın denetimi ve gözetimi altında çalışmalar devam edecektir. Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler