Tahir Elçi Cinayeti.. Hukuksuzluk ve İz Bırakan Adalet Yolculuğu!

Tahir Elçi Cinayeti.. Hukuksuzluk ve İz Bırakan Adalet Yolculuğu!

Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili davanın karar duruşması, Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti.

A+A-

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili dava, yaklaşık 9 yıl sonra sonuçlandı. 

Tahir Elçi’nin basın açıklaması yaptığı sırada vurularak öldürülmesi olayına ilişkin; mahkeme, olay yerinde bulunan 3 polis memuru hakkında beraat kararı verdi. 

Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili davanın karar duruşması, Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. Mahkeme, tüm sanık polislerin beraatine hükmetti.

TAHİR ELÇİ DAVASINDA KARAR VERİLDİ

Tahir Elçi cinayeti davasının 11’inci duruşmasında, sanık 3 polis hakkında beraat kararı verildi. 

28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan trajik olayın ardından açılan dava, toplumun yakın takibindeydi.

BARO BAŞKANI NAHİT EREN’DEN ÇAĞRI

Duruşma öncesinde, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, sanık polisler hakkında savcılığın beraat talebini hatırlatarak, adaletin yerini bulması için hukukçu dostlara destek ve dayanışma çağrısında bulundu.

SAVCILIKTAN BERAAT TALEBİ 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, sanık polislerin beraatine yönelik talebini 25 Nisan’da mahkemeye sunmuştu. Savcılık, Tahir Elçi’nin ölümüne sebep olan kurşunun kaynağının belirsizliğini gerekçe göstererek, sanıkların ayrı ayrı beraatini istedi.

CHP’DEN DURUŞMA TAKİBİ İÇİN HEYET

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), duruşmayı yakından izlemek üzere bir heyet görevlendirdi. 

Heyet, CHP adına Ankara, Diyarbakır, İzmir, Muğla ve Trabzon milletvekillerinden oluşuyor

OLAYIN DETAYLARI 

Tahir Elçi, 28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki tarihi Dört Ayaklı Minare’nin önünde basın açıklaması yaparken başından vurularak öldürüldü. 

Olay sırasında güvenlik güçleri ile iki PKK’lı arasında çıkan silahlı çatışmada, polis memurları Ahmet Çiftasan ve Cengiz Erdur da hayatını kaybetti.

MAHKEME SÜRECİ 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, sanık polislerin beraatine yönelik talebini 25 Nisan’da mahkemeye sunmuştu. 

Savcılık, Tahir Elçi’nin ölümüne sebep olan kurşunun kaynağının belirsizliğini gerekçe göstererek, sanıkların ayrı ayrı beraatini istedi. 

Ayrıca, firari sanık Uğur Yakışır’ın “iki polisi öldürmek” ve “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla cezalandırılması talep edildi.

ULUSLARARASI HUKUK KURUMLARININ TALEPLERİ 

Avrupa Barolar Federasyonu’nun da aralarında olduğu 33 uluslararası hukuk kurumu, dava sürecindeki ihlalleri sıralayarak, Tahir Elçi’nin öldürülmesinden sorumlu olan herkesin adalet karşısına çıkarılmasını ve duruşmaların uluslararası hukuka uygun bir şekilde yürütülmesini talep etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler