Suriye Muhalefeti Ateşkesi TANIMIYOR

Suriye Muhalefeti Ateşkesi TANIMIYOR

BM'nin barış planı Suriye yönetimi tarafından kabul edildi ama, muhalefet ateşkesin ilk saatlerinden beri sürekli saldırılarını sürdürüyor.

A+A-

BM'nin barış planı Suriye yönetimi tarafından kabul edildi ama, muhalefet ateşkesin ilk saatlerinden beri sürekli saldırılarını sürdürüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın "barış planı" doğrultusunda Suriye'de 12 Nisan Perşembe günü yürürlüğe giren ateşkesin ilk gününden bu yana, muhaliflerin şiddet eylemleri durmuyor. Ateşkes anlaşmasına uymayan silahlı muhaliflerin şiddet eylemlerinin yanı sıra, ABD Başkanı Obama'nın muhaliflere yönelik "ilaç ve iletişim ekipmanı yardımı" kararına imza atması, Suudi Arabistan ve Katar gibi Ortadoğu ülkelerinin muhalifleri finanse etmeye devam etmesi, Annan planının çökmesi ve Suriye'nin daha da istikrarsızlaştırılmasına çalışıldığına işaret ediyor.

Ateşkese "uydukları" ilk günlerde muhaliflerin saldırı bilançosu
Suriye medyası hükümet yetkililerini hedef alan adam kaçırma ve suikast eylemlerinde artış yaşandığını, ateşkesin ilk gününden bu yana düzenlenen saldırılarda onlarca yetkilinin öldüğü ve yaralandığını bildirdi.

Silahlı muhalifler, ateşkesin yürürlüğe girdiği 12 Nisan Perşembe günü ateşkesi sabote etmeye yönelik ilk eylemde, ateşkesin ikinci saatinde, sabah saat 08:00 civarında Halep'e gitmekte olan ve içinde askeri görevlilerin bulunduğu bir otobüsü hedef aldı. Yola döşenen bombanın aracın geçişi sırasında patlaması sonucu otobüste bulunan bir üsteğmen ölürken 24 askeri görevli de yaralandı. Aynı gün, Şam'ın Jaramana banliyösünde Suriye Ordusu'ndan Tuğgeneral Velid Cuni ile Dera kentinde Baas Partisi'nin El Mazareeb nahiyesi sekreteri Nasır Bhkeyt Nasır da, silahlı muhaliflerce açılan bir ateş sonucu yaşamını yitirdi.

Ateşkesin ikinci günü, Suriye Ordusu'ndan Binbaşı Musa Yusuf Hama'da öldürülürken, ateşkesin üçüncü gününde de yine aynı vilayette bir başka ordu mensubunun, Albay Muhammed Eyd'in kaçırıldığı bildirildi.

Silahlı muhaliflerin saldırıları belgelendi
Suriye Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Butayna Şaban geçtiğimiz pazar günü BBC'ye verdiği demeçte, geçtiğimiz perşembe günü yürürlüğe giren ateşkesin ilk 4 gününde, silahlı muhaliflerin sivilleri, ordu ve güvenlik personelini hedef alan 60'tan fazla saldırı gerçekleştirdiğini, saldırıların belgelendirildiğini ve Kofi Annan'a iletildiğini açıkladı.

Silahlı muhaliflerin son 2 günde gerçekleştirdiği saldırılar
Resmi haber ajansı SANA tarafından, ülkenin çeşitli kentlerinde pazartesi günü silahlı muhaliflerce düzenlenen saldırılarda, aralarında 2 çocuğun da olduğu 9 kişinin öldüğü bildirildi. Güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda Halep ve Dera'da birer, İdlib kentinde de 3 askeri personelin, Halep'in Zharaa, El Abbasya ve El Sabeel mahallelerinde silahlı muhaliflerin açtığı havan topu ateşi sonucu 2 çocuğun yaşamını yitirdiği, bir gün önce kaçırılan 2 güvenlik görevlisinin de cesedine ulaşıldığı belirtildi. Halep yakınında bir banliyöde de yola konan bir bombanın patlaması sonucu 4 kadının yaralandığı açıklandı.

Saldırılar dün de devam etti. SANA'nin bildirdiğine göre, Halep'te güvenlik personelini taşıyan bir otobüse düzenlenen bombalı saldırıda, 4 güvenlik görevlisi ile 1 sivil ölürken, 9 güvenlik görevlisi ile 7 sivil yaralandı. Dera kentinde bir ordu görevlisinin evine yapılan baskında açılan ateş, evde bulunan bir sivilin ölümüne yol açtı. Yine Dera kentine bağlı el Mseifra'nın belediye başkanı, bir başka silahlı grup tarafından kaçırıldı. Silahlı grupların adam kaçırma eylemlerinin bir diğeri de İdlib kentinde gerçekleşti. Kentin el Kurnini kasabasında bir yargıç silahlı kişilerce kaçırıldı.

Muhalifler yaklaşan seçimlerde aday olacakları kaçırıyor
Suriye'deki silahlı muhaliflerin yaklaşan parlamento seçimlerini sabote etmeye yönelik eylemleri ise, ülkenin istikrarsızlaştırılmasına yönelik bir başka cephenin açıldığını gösterdi.

Özellikle son birkaç gündür, başta, yaklaşmakta olan parlamento seçimlerinde aday olan kişiler olmak üzere, muhaliflerin adam kaçırma ve suikast eylemlerinin yaygınlaştığına ilişkin Suriye'den haberler geliyor.

SANA'nın bildirdiğine göre, ateşkesin üçüncü günü olan cumartesi, ülkenin kuzeyinde yer alan İdlib vilayetinde, Muhammed İsmail el Ahmed isimli bir aday silahlı bir muhalif örgüt tarafından kaçırıldı. İdlib'in el Tik kasabasında yaşayan el Ahmed'in evine düzenlenen baskında silahla yaralandığı ve ardından da kaçırıldığı bildirildi.

Özel basında çıkan haberlerde ise, "Muhammed'in Taburları" adlı silahlı bir grubun, parlamento seçimlerinde aday olacakları ölümle tehdit ettiği bildirilirken, Youtube sitesine yüklenen bir videoda da grubun sözcüleri, seçimlerde aday olanları adaylıktan çekilmeye "zorlayacakları"nı söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.