1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çevre Şehircilik Bakanı İdris Güllüce:
Sur'da Çekildiği Tespit Edilen "Fotoğraf"

Sur'da Çekildiği Tespit Edilen "Fotoğraf"

Diyarbakır’da ‘abluka’nın devam ettiği Sur ilçesinden dün akşam servis edilen fotoğrafların gözaltına alınanların üzerlerinin çıkarılması sırasında çekildiği açıklandı.

A+A-

Diyarbakır’da ‘abluka’nın devam ettiği Sur ilçesinden dün akşam servis edilen fotoğrafların gözaltına alınanların üzerlerinin çıkarılması sırasında çekildiği açıklandı. Uygulamanı tedbir amaçlı yapıldığı savunuldu.

Fotoğraflar, dün akşam sosyal medyada tartışma konusu olmuştu. Kullanıcılardan bazıları fotoğrafların Türkiye’den çekilmediğini savunurken, bazıları da gözaltına alınanların kıyafetlerinin askerler tarafından çıkarılıp fotoğraflanmasının insanlık dışı bir muamele olduğunu belirtmişti.

Diyarbakır valiliği tarafından yapılan açıklamada gözaltına alınan şahısların TSK personeli tarafından soyulmaya mecbur tutulduğu ve o halde fotoğraflandığı da kesinlik kazanmış oldu.

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi: “Teslim olan kişilerin üzerlerinin çıkarılması uygulaması, canlı bomba, bombalı tuzak, intihar eylemi vb. olumsuz durumlara karşı güvenlik güçlerimiz tarafından alınmış olan tedbir amaçlı bir uygulama olup söz konusu çalışma bütün dünyada aynı şekilde gerçekleştirilmektedir. Ancak teslim olan bir kısım şahıslara ait fotoğrafların izinsiz olarak çekildiği ve paylaşıldığı görülmüştür. Bu durum ile ilgili olarak valiliğimizce bir komisyon oluşturularak hemen soruşturma başlatılmıştır. 

Haberin öncesi...

TARTIŞMA YARATAN FOTOĞRAF

Diyarbakır Valiliği, Sur’dan 14 kişinin tahliye edildiğini açıkladı. Valilik açıklamasının ardından sosyal medyaya yansıyan fotoğraflar tartışma yarattı. Valilik yetkilileri fotoğraflarla ilgili bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.

sur-pkk.jpg

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar 2 Aralık’tan bu yana sürüyor. Diyarbakır Valiliği, bölgede kadın ve çocukların olduğuna dair ihbarlar üzerine dün saat 16.00 ile 17.15 saatleri arasında yeniden güvenlik koridori açıldığını, 1’i çocuk, 2’si kadın 14 kişinin tahliye edildiğini açıkladı.

Valilik açıklamasında “Güvenlik güçlerimize ulaşan vatandaş olması durumunda güvenli bölgeye tahliye edilecektir. Teslim olan BTÖ mensubu olması durumunda da ilgililer adli makamlara teslim edilecektir” dendi.

Valilik açıklamasının ardından Sur’da çekildiği belirtilen ve duvar dibinde 7 erkeğin çıplak olarak görüldüğü fotoğraflar basına ve sosyal medyaya yansıdı. Sosyal medyada tartışma yaratan fotoğrafların ardından valilik yetkilileri fotoğraflarla ilgili bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.

diyarbakir-sur.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.