1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Soma Davası’nda Karar Açıklandı
Soma Davası’nda Karar Açıklandı

Soma Davası’nda Karar Açıklandı

301 işçinin hayatını kaybettiği Soma'daki maden kazasındaki mahkeme heyeti, beklenen kararı 4 yıl sonra açıkladı.

A+A-

Manisa'nın Soma ilçesinde 4 yıl önce 301 madencinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili davada karar açıklanıyor. Cezaları 'taksir'den veren mahkeme heyeti sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ı 15 yıl, Genel Müdür Ramazan Doğru'yu 22 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırdı. Maden işletmesinin yönetim kurulu başkanlığını oğlu Can Gürkan'a devreden Alp Gürkan ise beraat etti.

Pazartesi günü açıklanması beklenen karar, bir üye hakiminin 'rahatsızlandığı' gerekçesiyle bugüne ertelenmişti. Karara tepki gösteren aileler mahkeme salonu önünde nöbet başlatmıştı. Karar duruşması bug sabah 09.00'da başladı.

PATRON CAN GÜRKAN'A 15 YIL CEZA

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5'i tutuklu, 51 sanığın yargılandığı Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada karar açıklanıyor.

Tutuklu sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın taksirle öldürme suçundan 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, ayrıca 3 yıl maden ișletme ișinden men edilmesine, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Genel Müdür Ramazan Doğru'nun taksirle öldürme ve yaralama suçunu ișlediğinden 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, cezanın teșdiden 22.5 yıl hapis ile cezalandırılmasına, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İşletme Müdürü Akın Çelik'in taksirle öldürme ve yaralama suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasına, cezanın teșdiden 22.5 yıl hapis ile cezalandırılmasına, 6'da 1 oranında indirim yapılmasına, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Sanık Ertan Ersoy'un taksirle öldürme ve yaralama suçunu işlediğinden 15 yıl hapis ile cezalandırılmasına, cezanın teşdiden 22,5 yıl hapis ile cezalandırılmasına, altıda bir oranında indirim yapılmasına, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Sanık İsmail Adalı'nın taksirle öldürme ve yaralama suçunu işlediğinden 15 yıl hapis ile cezalandırılmasına, cezanın teşdiden 22,5 yıl hapis ile cezalandırılmasına, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

ALP GÜRKAN'A BERAAT

Olaydan 6 ay önce Soma Maden İşletmesinin yönetim kurulu başkanlığını oğlu Can Gürkan'a devreden Alp Gürkan'a beraat verildi.

Kararda toplam 14 kişi ceza alırken 37 sanık beraat etti. Ceza alan sanıklardan beşi tutukluydu.

AVUKATLARDAN CEZAYI 'TASİR'DEN VEREN HEYETE TEPKİ

Mahkeme Başkanı Salih Pehlivanoğlu, tutuklu sanıklar hakkındaki kararı açıkladıktan sonra araya giren mağdur ailelerin avukatları, "Cezayı taksirden verdik dediniz değil mi" diye sordu. Mahkeme Başkanı Pehlivanoğlunun "Evet taksirden verdik" sözleri üzerine avukatlar, "Bu karar heyetinize aittir. Biz artık ailelerin yanındayız" diyerek yerlerinden kalktı. Avukatlar ailelerin bulunduğu bölüme geçti. Aileler de heyete tepki gösterdi. Mahkeme heyeti salonu terk etti. Duruşmaya ara verilip, salon boşaltıldı.

BAZI MADENCİ YAKINLARI FENALAŞTI

Kararın açıklanmasının ardından aileler heyete tepki gösterdi. Bazı madenci aileleri fenalaştı. Fenalaşanlar ambulanslara alındı.

Aileler durușma salonundan çıkarak '301 kișiyi öldürdüler bunlar. Çocuklarımızın azraillerine bu kadar ceza veriyorlar' diyerek karara isyan etti.

NE OLMUŞTU?

13 Mayıs 2014'te meydana gelen ve 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı'nda dava 1 yıl sonra açıldı. İlk aşamada aralarında Soma Patronu Can Gürkan'ın da bulunduğu 8'i tutuklu, 46 sanığın yargılandığı davada, bugün 5'i tutuklu 51 sanık yargılanıyor. Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ise tutuksuz yargılanıyor. Katliamın ardından bilirkişi heyetinin hazırladığı ilk raporda, ocak içerisinde normalin 10 katı yüksekliğinde karbonmonoksit gazı bulunduğu saptanmış, ayrıca, zaman zaman ocaktaki korbonmonoksit gazı seviyesinin yükselmesine rağmen, içeride işçilerin çalışmaya devam ettikleri yer almıştı. Madenin faciadan iki ay önce denetlendiği ve 'noksanlık bulunmadığı' yönünde rapor verildiği de ortaya çıkmıştı.

DAVA 13 NİSAN 2015'TE BAŞLADI

13 Nisan 2015'te Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde davanın ilk duruşması başladı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik'in de aralarında bulunduğu 8'i tutuklu toplam 46 sanık yargılanmaya başlandı. Davada, 487 kişi şikâyetçi, olayda yaralanan 162 kişi ise mağdur-müşteki olarak yer aldı. Tutuklu sanıkların 'olası kasıtla öldürme' suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçundan, 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Tutuksuz 37 sanığın ise 'taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına sebep olma' suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapsi talep edildi. Bunlardan 25'inin cezalarının 'bilinçli taksir' olduğu gerekçesiyle, TCK'ya göre üçte birden yarısına kadar artırılması talebinde bulunuldu.

ALP GÜRKAN İÇİN VERİLEN TAKİPSİZLİK KARARI KALDIRILDI

16 Ağustos 2016'da açıklanan son bilirkişi raporunda facianın başlangıç nedeni olarak, 'Eski imalattan sızan gazlar ve içindeki metanın zarar görmüş bir kabloyla kısa devre yapması' gösterildi. 'Yaşanan olayın faciaya dönüşmesi önlenebilirdi' vurgusu yapılan raporda, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ve Mustafa Yiğit'in olayda sorumluluklarının bulunduğu belirtildi.

5 Eylül 2016'da mağdur ailelerden bazıları Soma Kömür İşletmeleri A.Ş'nin patronu Alp Gürkan hakkında daha önce verilen takipsizlik kararının ardından suç duyurusunda bulunmuş ve yeni bir soruşturma açılmasını sağlamışlardı. Akhisar Sulh Ceza Mahkemesinde açılan davada, Soma Kömürleri A.Ş eski yönetim kurulu başkanı Alp Gürkan ile Maden Projelendirme ve Etüt Müdürü olarak çalışan Hayri Kebapçılar ile Soma Bölge Müdürü Haluk Sevinç hakkındaki takipsizlik kararları kaldırıldı. Kararda yeni bilirkişi raporunda şüpheliler Alp Gürkan, Haluk Sevinç ve Hayri Kebapçılar’ın olayın meydana gelmesinde kusur ve ihmallerinin bulunduğu belirtildi.

MAHKEME HEYETİ DEĞİŞTİRİLDİ

19 Nisan 2017'de esas hakkındaki mütalaasını vermesi beklenen duruşma savcısı sanıklar ve avukatlarının 'sabotaj' iddiasıyla ilgili yürütülen soruşturmayı gerekçe göstererek ek süre istedi. Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı savcının talebini reddetti. 4 Temmuz 2017'de karar aşamasında,  Mahkeme Başkanı Ballı'nın görev yeri değiştirildi. Kıdemli Heyet üyesi Esra Dokur Aydın Hakimi oldu. Diğer üyenin de görev yeri değiştirildi.

YENİ HEYETİN BAŞKANI ÇÖLLOLAR'DAN TANIDIK

Yeni heyetin başkanı Afşin Elbistan B Termik Santralinin Çöllolar kömür sahasında yaşanan ve 11 işçinin yaşamını yitirdiği facianın davasında sanıklara sadece para cezası veren heyetin başkanı Elbistan Ağır Ceza Hakimi Salih Pehlivanoğlu oldu. Pehlivanoğlu başkanlığındaki yeni heyet, tutuklu bulunan altı sanıktan Mehmet Ali Günayçelik hakkında, tutuklu kaldığı sürenin cezasını karşıladığı gerekçesiyle tahliye kararı verdi.

26 Mart 2018'de 14 aydır Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki soruşturma dosyasını gerekçe göstererek mütalaasını açıklamayan savcı, esas hakkında mütalaasını sundu.

KİM İÇİN NE CEZA İSTENDİ?

Sanıkların 301 kişinin ölümünü bilerek ve isteyerek hareket etmelerinin 'hayatın olağan akışına aykırı olduğundan' dolayı olası kastın oluşmadığını ifade eden savcı esas hakkında mütalaasında, tutuksuz yargılanan Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ve yönetim kurulu üyeleri Hayri Kebapçılar ile Mustafa Yiğit'in, tutuklu yargılanan sanıklar Soma kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ile İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı'nın 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma' suçundan cezalandırılmalarını istedi.

Soma Davası’nda Karar Açıklandı

Soma Davası’nda Karar Açıklandı

Soma Davası’nda Karar Açıklandı

Soma Davası’nda Karar Açıklandı

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler