1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. SARIKAMIŞ

  4. Sarıkamış Ayakkabı Fabrikası Tamamen Talan Edildi!
Sıcak 'Patates Yemeği' Öldürüyordu.. Küçük Çocuk Günlerce Komada Kaldı!

Sıcak 'Patates Yemeği' Öldürüyordu.. Küçük Çocuk Günlerce Komada Kaldı!

Kars'ın Digor ilçesinde annesinin dışarıda olduğu sırada sobanın üzerinde pişen sulu patatesi yiyen 6 yaşındaki Muhammet Emir, ölümden döndü.

A+A-

Kars'ın Digor ilçesinde annesinin dışarıda olduğu sırada sobanın üzerinde pişen sulu patatesi yiyen 6 yaşındaki Muhammet Emir, ölümden döndü.

Kars'ın Digor ilçesinde yaşanan trajik olay, 6 yaşındaki Muhammet Emir'in hayatının tehlikeye girmesine sebep oldu.

Kars'ta yaşanan olayda, 6 yaşındaki Muhammet Emir Çiçek, annesinin dışarıda olduğu sırada sobanın üzerinde pişen sulu patatesten yedi.

Ardından fenalaşan Muhammet, önce Digor İlçe Hastanesine, ardından da Kars Devlet Hastanesine kaldırıldı.

NEFES BORUSUNUN ÜZERİNDEN DELİK AÇILDI

PolitiKARS’ın İHA'dan derlediği bilgilere göre; 6 yaşındaki Muhammet nefes alamaz hale gelince nefes borusunun üstünden trakeostomi denilen bir delikle havalandırma sağlandı. Küçük çocuk, genel durumu kötü, bilinç ve şuur kapalı ve sıcak yemeğe bağlı olarak yemek borusu girişi, soluk borusu girişi, ses telleri, sol ve sağ akciğerlerde yanığa bağlı ciddi hasarla Elazığ'a sevk edildi.

Özel bir hastanede tedavi gören Muhammet, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Güneri Atalan ve ekibinin çabalarıyla iyileşme sürecine girdi.

Yemek borusu, nefes borusu ve ses tellerinde oluşan hasarlar tedavi edilerek, boğazındaki delik kapatılan Muhammet, günlerce komada kaldı.

Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümündeki doktorların da destekleriyle, yemek borusunun etrafı, nefes borusunun üst kısmı ve ses tellerinin olduğu yerlerdeki hasarın toparladığını gözlemleyince boğazdaki delik kapatıldı.

Aynı zamanda epilepsi hastası olan ve bu süreçte birçok kez nöbet geçiren Muhammet sağlığına kavuştu ve taburcu edildi.

GÜNLERCE KOMADA KALDI

Vaka durumu hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Güneri Atalan, "Sıcağın yapmış olduğu irritasyona bağlı olarak bizim nefes borusunun giriş deliği dediğimiz larinks girişi ve oradaki ses telleri dediğimiz vokal kordlar ve yemek borusunun etrafında ciddi bir yanığa bağlı hasar meydana geliyor. Muhammet aynı zamanda bir epilepsi hastası. Bu süreçte çok ciddi epileptik atakları da olmaya başladı. Hayati tehlikesi çok ciddiydi ve fazlaydı. Hepimizi tedirgin etti. 5 günlük derin komaya tutmamızın sonucunda uyandırmaya başladık. KBB'deki uzman arkadaşlarımızın da bu konuda bize çok desteği oldu. Yemek borusunun etrafı, nefes borusunun üst kısmı ve ses telleri olduğu yerlerdeki hasarın yavaş yavaş toparladığını görünce boğazdaki deliği kapattık. Şu anda genel durumu iyi. Artık yeme içme ve solunumda rahat. Kısmet olursa bugün de taburcu edeceğiz. Çocuklarda özellikle aşırı sıcak ya da aşırı soğuk boğazı, nefes borusunu ya da yemek borusunu irritasyona yol açacak beslenmelerden kaçınmaları gerekiyor. Buradan anne ve babalara uyarımız olsun" dedi.

Anne Ayşe Çiçek olayı anlatarak, "İkindi vaktiydi. Sobanın üzerinde pişen sulu patates vardı. O yemekten bir kaşık alıp yutmuş ve dışarı çıkmış. Dışarı çıktıktan hemen sonra kusmuş. Eşim de onu görünce çeşmeye götürüp elini yüzünü yıkamış. Hiçbir belirti yoktu sadece ağrım var diyordu. Biz hiçbir şeyin farkında değildik. Akşam saat 22.00 gibi boğazında hırıltı ve akabinde ses kısılmaya başladı. İlk olarak Digor ilçesine götürdük, oradan da Kars merkeze sevk ettiler. Orada tetkikler yapıldıktan sonra ameliyata aldılar. Ameliyatın çok riskli olacağını söylediler. Mecburen ameliyata alındı ve ameliyat başarılı geçmişti. Ondan sonra bizi Elazığ'a sevk ettiler. Elazığ'a geldiğimizde komaya yatırdılar. Toplamda 12 gün kadar hastanelerde durduk. Durumu çok kötüydü. Üç gündür servisteyiz. Çok şükür her şey yolunda... Bize çok yardımları dokunan doktorlara ve bütün hemşirelere çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

AŞIRI SICAK VE AŞIRI SOĞUK BESLENMEYE DİKKAT

Bu olay, çocukların aşırı sıcak veya soğuk yemeklerden kaçınmaları gerektiğini ve ebeveynlerin dikkatli olmaları gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, hızlı müdahalenin ve uzman doktorların önemi vurgulanmaktadır. Bu tür durumlarla karşılaşıldığında acil tıbbi yardımın hemen alınması hayati önem taşımaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.