1. HABERLER

  2. EKONOMİ | FİNANS | OTOMOTİV

  3. Sgk’dan Önemli Açıklama
Sgk’dan Önemli Açıklama

Sgk’dan Önemli Açıklama

SGK, kamu ve özel kurumların teslim etmesi gereken evrakların teslim tarihinin 29 Temmuz’a kadar uzattığını açıkladı.

A+A-

SGK, kamu ve özel kurumların teslim etmesi gereken evrakların teslim tarihinin 29 Temmuz’a kadar uzattığını açıkladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), darbe girişimi nedeni ile yerine getirilemeyen işlemler için açıklama yaptı. Buna göre; kamu ve özel kurumlarının teslim etmesi gereken evrakların teslim tarihinin 29 Temmuz 2016 tarih saat 23:59’a kadar uzatıldığını bildirdi. SGK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği üzere, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütüne bağlı bir grup asker tarafından kalkışılan darbe girişimi Devlet-millet dayanışması ile önlenmiş olup ancak yarattığı olumsuz şartlar halen devam etmektedir. Bu kapsamda Kurumumuzun değişik birimlerine ulaşan taleplerden 5604 sayılı mali tatil kanununun öngördüğü 1 ila 20 Temmuz arasındaki mali tatil süresine denk gelen yükümlülüklerin en son 27 Temmuz tarihi itibariyle, mali tatilin bitimini müteakip 21 ila 25 Temmuz tarihleri arasında yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerin de en son 25 Temmuz tarihi itibariyle yerine getirilmesi gerekmekte iken, darbe girişiminden kaynaklanan olağanüstü durumdan dolayı yerine getirilemediği anlaşılmıştır.

Bu nedenle 5510 sayılı Kanun kapsamındaki özel sektör işverenleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının 5510 sayılı Kanun gereğince, 5604 sayılı Kanunun öngördüğü en son 25 Temmuz ve 27 Temmuz tarihlerinde vermek zorunda oldukları; 2016/Haziran ayına ilişkin düzenlenecek aylık prim ve hizmet belgelerinin, sigortalı işe giriş bildirgelerinin ve işyeri bildirgelerinin, özel sektör işyerlerinde, 2016/Haziran ayında imzalanan toplu iş sözleşmelerine istinaden düzenlenen ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinin, 2016/Haziran ayında istirahatli olan sigortalılara ilişkin çalışmadığına dair bildirim girişlerinin ve 2016/Haziran ayına ilişkin Ek-10 sigortalıların eksik gün bildirim formlarının, verilme süresi 29/07/2016 tarih saat 23:59’a kadar uzatılmıştır".

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.