1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Vefat.. Kars'ın Sevilen Esnafı Yücel Harmankaya Hayatını Kaybetti!
Serka, Japon Ekoturizmcileri Ağırladı

Serka, Japon Ekoturizmcileri Ağırladı

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır illerindeki eko turizm potansiyelini belirlemek ve yeni stratejiler geliştirmek amacıyla Japonya’dan 2’si Eko Turizm Topluluğu (JES) üyesi...

A+A-

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır illerindeki eko turizm potansiyelini belirlemek ve yeni stratejiler geliştirmek amacıyla Japonya’dan 2’si Eko Turizm Topluluğu (JES) üyesi ve 2’si seyahat yazarı olmak üzere 4 kişiyi bölge illerinde ağırladı.

Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı’da faaliyet yürüten SERKA, bölge illerinin ekoturizm potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor. İlk defa 2015 yılında Japonya’nın en büyük turizm fuarı olan Expo Japan 2015 fuarı esnasında JES ile temas kuran Ajans, ekoturizm konusunda bilgi ve deneyim sahibi JES ile işbirliği konusunda mutabakata varmıştı. Bu kapsamda sürdürülen görüşmeler neticesinde Japonya Ekoturizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mitsuki Matsuda ve Chizuru Takano ile ekoturizm seyahat yazarları Azusa Shiraishi ve Tsutomu Nagaoka’yu bölgedeki ekoturizm potansiyelini yerinde görmek, ekoturizm cazibesini arttırmak için stratejiler geliştirmek, altyapı eksiklerini tespit etmek ve kırsalda yaşayanların turizm faaliyetlerine entegrasyonunu sağlamak için girişimlerde bulunmak amacıyla bölge illerine davet etti.

SERKA Genel Sekreteri Hüsnü Kapu’yu makamında ziyaret eden Japon ekoturizmciler, beş günlük yoğun bir program kapsamında Sarıkamış, Anti Antik Kenti, Susuz şelalesi, Şeytan Kalesi, Posof, Kağızman, Tuzluca’daki tuz mağaraları, Aras Kuş Halkalama Merkezi, Doğubayazıt’ta ki İshak Paşa Sarayı ile Nuh’un Gemisi ve Meteor Çukuru gibi doğal ve tarihi yerleri gezdi. Yöresel yemeklerden tadan Japon ekoturizmciler, aşçılardan yemeklerin yapılışı hakkında bilgi aldı.

Boğatepe Köyü’ndeki peynir müzesini gezen ve köylülerden geleneksel gravyer ve kaşar peynirinin yapım süreçlerini öğrenen ekoturizmciler, ayrıca illerin flora ve faunasını da inceleyerek Aras Kuş Halkalama Merkezi’ndeki çalışmalara katıldı. Posof’taki meyve bahçeleri ziyareti ile Kafkas arısı işletmeleri, Susuz şelalesinde kahvaltı, Kağızman’da yöresel pestil ve köme yapılışı, Diyadin’deki domates serası, Ağrı Dağı’nda güneşin doğuşunun izlenmesi gibi faaliyetler katılımcılara farklı bir deneyim yaşattı.

JAPONLAR DOĞUBAYAZIT’LI KIZLARLA YÖRESEL KİLİM DOKUDU

İshak Paşa Sarayı’nı ziyaret eden Japonlar, daha sonra ilçe merkezinde yöresel halı dokuma atölyesini ziyaret etti. Halıların yapılışıyla ilgili firma yetkilisininde bili alan Japon yazarlar, Doğubayazıtlı kızlarla birlikte yöresel halı dokudu.

Programın son gününde Ajans tarafından düzenlenen değerlendirme toplantısında Japon ekoturizmciler Bölge hakkındaki gözlem ve tespitlerini aktardı. Japon turistler için cezbedici olabilecek yerler ve turizm faaliyetleri yanında altyapı eksikleri ve diğer aksayan yönler de paylaşıldı. Program sonrası ülkelerine dönen Japon ekoturizmciler hazırlayacakları kapsamlı raporu Ajansla paylaşacak ve ardından üzerinde uzlaşılan alanlarda Ajansla işbirliği faaliyetlerine devam edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.