1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Selahattin Demirtaş’tan ’Gözaltı ve Kayyum’ Tepkisi
Selahattin Demirtaş’tan ’Gözaltı ve Kayyum’ Tepkisi

Selahattin Demirtaş’tan ’Gözaltı ve Kayyum’ Tepkisi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Belediyeyi gasp edebilirsiniz ama adınız temsilci olmaz, gaspçı olur” dedi.

Demirtaş Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) Diyarbakır Merkez Bağlar ilçe binası önünde sürdürülen protesto eyleminde konuştu.

"Milli irade diyorlar da, mevzu Kürt halkı olunca o milli iradeyi tanımıyorlar. Burada fazlalık olan halk değildir, HDP ve DBP değildir. Fazlalık olan sizin işgalci zihniyetinizdir."

Gültan Kışanak ve Fırat Anlı bırakılana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirten Demirtaş, sokağa çıkmanın meşru olduğunu da vurguladı.

“Belediyeleri seçimle alamayacaklarını biliyorlar”

Demirtaş’ın konuşması anahatlarıyla şöyle...

“Musul’u Musullular yönetsin, diyorlar. Mevzu Şırnak olunca, Diyarbakır olunca faşizm uyguluyorlar.

“Burada defalarca seçim kampanyalarında yarıştık. AKP’nin adayları devletin parası cebinde, devletin bütün imkanları elinde, rüşvetle, iş vaatleriyle seçim çalışması yürüttü. Biz baskı ve engellemelerle. Buna rağmen biz kazandık. Her seçimde de oylarımızı arttırarak. Fakat buna saygı duymuyorlar.

“Belediyeleri seçimle alamayacaklarını iyi biliyorlar. Bu defterin kendileri için kapandığını biliyorlar. Çünkü her türlü yöntemi denediler. Ellerinde bir yol kaldı, hırsızlık. En çok bildikleri yol. Belediye halkın yerel iradesidir. Bir hırsız gelip evinizden malınızı aldığında siz ondan korkup sessiz kalırsanız onurunuzu kaybedersiniz. Onurumuzu almak istiyorlar, biz buna karşıyız.

“Belediye başkanlarımızı gözaltına alacaklar, bunu protesto etmek yasaktır diyecekler, protesto etmek isteyenlere saldıracaklar, akşam da havuz medyasında HDP Diyarbakır’da bitti diyecekler. Biz bunların yalanlarına alıştık da, halen bunlara inananlar var.

“Sokağa çıkmak meşrudur”

“Sen, saraydaki zat, yanına bütün şürekanı al. Bakanlarını al. Dışarıdan da adam taşıyabilirsin, serbest. Eşit, adil koşullarda Diyarbakır meydanına çıkalım, el mi yaman bey mi yaman görelim. Cesaretin var mı? Yok. Şu sokaklarda yürüyecek yüzleri var mı? Yok.

"Utanmadan sıkılmadan da baskıyı en üst düzeye çıkarmaya çalışıyorlar. Ellerinde baskı aracı dışında bir şey yok. OHAL ile ayakta duruyorlar. Gösteri yasak, yürüyüş yasak, siyaset yasak. Yasakları biraz gevşetse sarayı yıkılacak gibi hissediyor.

“Bizim dışımızda itiraz edebilen yok. Herkes korktu, Saray’a biat etti. Demokratik barışçıl çerçevede 81 ilde nerede ne gücümüz varsa, 5 kişi 10 kişi fark etmez sokağa çıkacağız. Sokağa çıkmak meşrudur.

“Onlar görevde, Kışanak ve Anlı cezaevinde”

“Konuşmam daha bitmeden Saray’ın savcıları soruşturma açıyor. Madem bu kadar hızlısınız dünyanın en büyük hırsızları, terör destekçileri bakın Ankara’da, onlara da bir soruşturma açın. Hiç mi savcı yok? Biz de hukuk fakültesi okuduk. Melih Gökçek’in Gülen için yaptığı tripleks villa duruyor Ankara’da. Teröre destekse bir belediyeye kayyum atayacaksan Kadir Topbaş’a ata. İstanbul’un yarısını Fettullah Gülen’e verdi.

“Bunların bazı belediye başkanlarının parayı koyacakları yer yok. İsviçre bankalarında, Arap ülkelerinde aklınızın hayalinizin alamayacağı servetler yatıyor. Bu servetlere belediye başkanı maaşıyla mı sahip oldular? Onlar görevde, Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ise cezaevinde. Biz bunu sindiremeyiz.

“Seslerin yükselmesi lazım”

“Devlette de bu onursuzluğu gören kamu görevlileri var. Yargı içinde de, bürokrasi içinde de var. Onlara sesleniyorum: Bu peşkeşin durması için, ölümlerin durması için devlet içinden de seslerin yükselmesi lazım. Yarın, sesinizi çıkarma fırsatı da elinizden gider.

“Biz eşbaşkanlarımız, arkadaşlarımız serbest bırakılıncaya kadar her yerde çalışmalarımızı, eylemlerimizi, etkinliklerimizi sürdüreceğiz. Engellemeye kalkabilirler, yılmak yok. İl, ilçe çalışanlarımız, bütün kadrolarımız gece gündüz demeden seferber olacak. 

“Belediyenin tek bir aracının çıkmasına izin vermiyorlar. TOMA ile kapatmışlar. Sonra da ‘HDP-DBP halkı mağdur etti’ diyorlar. Hayır.

“Üç gündür internet kesik. Çağrılarımız duyulmasın diye. Hastanede acil hastaya ilaç yazılamıyor, internet yok. Ama umurunda değil. Türk Telekom, GSM şirketleri sizin yaptığınız da suçtur. Sizler vali, bakan emretti diye şalteri indiremezsiniz. Aldığınız internet parasından hayır görmeyin. İletişim bir haktır. Kullanmadığınız internetin parası peşin alınmış. Gidin dava açın. Sonuç alınır alınmaz, peşini bırakmayın.

Çağrı

“Her bir kişi kendisini parti üyesi gibi düşünmeli. Her akşam ev ev dolaşmalı. Allah’tan başkasından korkmadığımızı göstereceğiz. 90’larda ne cep telefonu vardı, ne internet vardı, ne de TV. Ev ev, insan gücüyle çalışma yürüttük. Engelleyemeyecekleri budur. Herkes mahallesinde ev ev dolaşsın, çalışma yürütsün. Herkes görev başına.”

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.