1. HABERLER

  2. EKONOMİ | FİNANS | OTOMOTİV

  3. Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı
Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

Hizmet sektörü güven endeksi 91,1 oldu.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı Ağustos ayı ’Sektörel Güven Endeksleri’ni açıkladı.

A+A-

Hizmet sektörü güven endeksi 91,1 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı Ağustos ayı ’Sektörel Güven Endeksleri’ni açıkladı. Buna göre; mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Temmuz ayında 100,86 iken, Ağustos ayında yüzde 9,7 oranında azalarak 91,06 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde ’iş durumunun’ iyileştiğini, ’hizmetlere olan talebin’ arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ’hizmetlere olan talebin’ artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 9,6, yüzde 9,9 ve yüzde 9,7 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Temmuz ayında 103,56 iken, Ağustos ayında yüzde 2,3 oranında azalarak 101,19 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş; son üç aylık dönemde ’iş hacmi-satışların’ arttığını, ’mevcut mal stok seviyesinin’ mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ’iş hacmi-satışların’ artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 4,9, yüzde 1,6 ve yüzde 0,6 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 82,95 iken, Ağustos ayında yüzde 4,2 oranında azalarak 79,43 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; ’alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini’ mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ’toplam çalışan sayısında’ artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 3,7 azaldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.