1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Saldırgan Koruna Koruna Kariyer Yapmış
Saldırgan Koruna Koruna Kariyer Yapmış

Saldırgan Koruna Koruna Kariyer Yapmış

Osmangazi Üniversitesi'nde 4 akademik personeli öldüren Volkan Bayar ile ilgili şikayet dilekçelerinin ayrıntıları ortaya çıktı. Dilekçelere göre Bayar çiftinin geçmişi şaibelerle dolu.

A+A-

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde 4 akademik personeli öldüren Volkan Bayar tutuklandı, eski eşi Saadet Aylin Bayar ise serbest bırakıldı. Dün gerçekleştirilen cenaze töreninde rektöre büyük tepki vardı. Ölenlerin yakınları Bayar'ın hakkındaki bir çok şikayete rağmen korunduğunu belirterek rektörün istifasını istedi. 

Hakkındaki şikayet dilekçelerine göre Bayar'ın sadece bugünü değil geçmişi de soru işaretleriyle dolu. Cumhuriyet'in haberine göre çift, Denver Üniversitesi’nden atılmış, yurtdışı eğitimleri için aldıkları burs, MEB’de kayıtlı değil. Bayarların diplomasız nasıl üniversiteye kabul edildiği de anlaşılamadı. Çift, 7 Temmuz 2011’de Türkiye’ye dönmesine rağmen MEB’den yurtdışı burslarını almaya devam etti. Birçok akademisyeni sudan nedenlerle okuldan atan üniversite yönetimi ve YÖK, katil zanlısı Volkan Bayar hakkındaki birçok şikâyeti dikkate almadı.

volkan-bayar.jpeg

Volkan Bayar hakkında çeşitli tarihlerde rektörlük ve YÖK’e ulaştırılan şikâyet dilekçelerinde zanlı ve eski eşinin geçmişine ilişkin ilginç bilgiler ortaya çıktı. Bayar ve eşinin MEB bursu ile ABD’ye yüksek lisans eğitimine gidişlerine ilişkin iddialara göre Volkan Bayar 2004, eşi Aylin Bayar ise 2006 yılında Gazi Üniversitesi’nde mezun oldu. Dilekçelerde, Gazi Üniversitesi’nde okudukları bölümün Ana Bilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Hayati Akyol’ın, “Volkan Bayar benim dersimden 3 defa kaldı. Üçüncü seferde bütünlemede zor geçti. Volkan Bayar’ın MEB yurtdışı bursunu kazanması şaibeli. ALES puanı incelenmeli” dediği aktarıldı.


DİPLOMA SUNAMADILAR
Bayar’lar ABD’de yüksek lisansı tamamlayıp doktora eğitimine 2007’de başladı. Doktora tez aşamasında, Volkan Bayar eşi Aylin Bayar’a üniversite koridorlarında şiddet uyguladı. Volkan Bayar’ın yine aynı dönemde MEB bursu ile aynı okulda yüksek lisans yapan başka bir arkadaşını da darp ettiği, MEB’in mağduru bir başka ülkeye gönderdiği, fakat Bayar hakkında işlem yapılmadığı beyan edildi. Dilekçeye göre ikisi de bu nedenle Nisan 2011’de doktora eğitiminden atıldı. Ancak dilekçelere göre Volkan Bayar, okuldan atılma kararından hemen önce öğrenci işlerinden ABD’ye giderken aldığı MEB bursunun devam edebilmesi için doktora eğitiminin 3 ay sonra biteceğine ilişkin belge aldı. Bu belgeyle Türkiye’yi dönmeyi başaran Volkan Bayar, Milli Eğitim Bakanlığı’na 7 Nisan 2011’de ABD’den aldığı belgeyi sunarak 7 Temmuz 2011’de MEB’te göreve başladı. Bayarlar Nisan 2011’de Türkiye’ye giriş yapmalarına karşın yurtdışı burslarını almaya da devam ettiler. Göreve başladıkları halde 3 ay sonra ibraz etmeleri gereken doktora diplomasını da MEB’e bildiremediler.

MEB: KAYITLARIMIZDA YOK
Bu arada dilekçe veren akademisyenlerin avukatı Mustafa Algam tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilen ve Volkan Bayar’ın MEB bursunu soran yazıya, 18 Mayıs 2017’de Bakanlık, Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü’nde görevli daire başkanı Tuba Korkmaz’ın imzasıyla verdiği yanıtta “genel müdürlüğümüz kayıtlarında Volkan Bayar adına herhangi bir kayda rastlanılmamıştır” ifadelerini kullandığı ortaya çıktı. Volkan Bayar ve eşinin 2011 yılında dönemin MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mustafa Baloğlu tarafından Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ne araştırma görevlisi olarak atandığı belirtilen dilekçede, “sahte beyanda bulunmak ve devleti yanıltmak suçundan dolayı iki isim hakkında da yasal işlem başlatılması” istendi. Baloğlu’nun da kendisine yönelik küfür ve tehditler nedeniyle Bayarlar hakkında dava açtığı da dilekçede aktarıldı. Bayarlar’la davası devam eden Baloğlu, 20 Ocak 2017’de Volkan Bayar Hakkı’nda BİMER’e şikâyet dilekçesi verdi. Ayrıca Baloğlu, Volkan Bayar’ın tehditleri üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Dilekçeye göre Bayarlar doktoradan atıldıkları için Ankara’daki üniversitelerden kabul alamadı ve ÖYP üzerinden Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne girdiler.

"İFTİRALARIYLA KARİYER YAPTI"
Öğretim üyelerinin verdiği söz konusu dilekçede şunlar kaydedildi: “Üniversitenin enstitü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Aypay ile ilgili husumetlerinin nedeni doktora yeterlik sınavına Volkan Bayar, bütün hocaların gelmesine rağmen gelmemiş, ikinci yeterlik sınavına gelmiş, yine çok pişkin bir şekilde ‘hazırlanmadım, kendimi iyi hissetmiyorum’ diyerek sınava girmiş, ancak yeterlikten geçememiştir. Enstitüde verilen hiçbir görevi yerine getirmemekten dolayı Aypay, hakkında soruşturma açmış ve Bayar’ın kadrosunun bulunduğu Tokat’taki Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ne geri gönderilmesine ilişkin talebini üniversite senatosuna sunmuştur. Senato ise bir şans daha verelim diyerek kendisinin doktoraya devamına karar vermiştir. Aypay’a ve fakültedeki diğer hocalara karşı husumeti gitgide artmış, 15 Temmuz darbe girişimini fırsat bilerek fakültemizde 24 öğretim üyesi hakkında iftira dilekçeleri yazarak ilgili makamlara iletmiştir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.