Şair Küçük İskender Hayatını Kaybetti

Şair Küçük İskender Hayatını Kaybetti

Türkiye'de çağdaş şiirin öncülerinden küçük İskender dün akşam hayatını kaybetti.

A+A-

Türkiye'de 90'lar şiirinin önde gelen isimlerinden, 'küçük İskender' olarak tanınan Derman İskender Över 55 yaşında hayatını kaybetti. küçük İskender bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

55 yaşındaki şair ilerlemiş safhadaki hastalığını Bodrum'daki evinde sürdürdüğü tedaviyle atlatmaya çalışıyordu. küçük İskender en son 'İkinci Waliz' adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurla buluşmuştu.

Cenaze yarın 

küçük İskender için, 4 Temmuz Perşembe günü Ortaköy Büyük Mecidiye Camisi'nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılınacak.

Şairin cenazesi yarın (4 Temmuz Perşembe ) öğle namazını müteakkip Ortaköy camisinden kaldırılacak.

Küçük İskender... 

1964 yılında İstanbul'da doğan Küçük İskender, Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne girdi, son sınıfta okulu bıraktı. Ardından İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümüne girdi, 3 yıl sonra bıraktı. 1980'li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi'nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985'te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı.

İskener’in şiirleri Kanada'da çıkan Descant adlı edebiyat dergisinin Türkiye özel sayısında, ABD'de ise Murat Nemet Nejat'ın 'eda' kavramında yoğunlaştığı Türk şairleri antolojisinde kendine yer buldu. İtalya'da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması'nda (La Giovane Poseia D'europa Nel 1999) ilk ona girdi ve şiirleri bu şairlerle kitaplaştırıldı.

2000 yılında Orhon Murat Arıburnu Ödülleri'nde Bir Çift Siyah Deri Eldiven adlı şiir kitabıyla birincilik aldı.

2001 yılında Almanya'da, 2002 yılında Hollanda'da çeşitli şehirlerdeki etkinliklerde, 2005'te Avusturya'da, 2007'de Makedonya'da, 2008'de İsveç'te konuşmacı olarak ve şiir performanslarıyla kendini dile getirdi.

2004'te NewYork'ta ve Kuzey Coralania'da üniversitelerde konuşma yaptı ve tek kişilik okuma gecelerine konuk oldu.

2006'da “İskender'i Ben Öldürmedim” adlı şiir kitabıyla Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'nü kazandı.

2014'te Erdal Öz Edebiyat Ödülü Küçük İskender'e verildi. Jüri ödülün gerekçesini "Türk Şiiri'ne getirdiği özgün soluk ve şiir dilinin geliştirilmesinin yanı sıra otuz yıl boyunca tavrındaki tutarlılık" olarak özetledi.

Şair, 2017’de de Necatigil Şiir Ödülü’ne layık görülmüştü. 

En son “İkinci Waliz” adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurla buluşan Küçük İskender, kanserle mücadele ettiği Bodrum'da şair Şükrü Erbaş ile birlikte "Tirhandil" adlı şiir duvar gazetesinde edebi çalışmalarını devam ettiriyordu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.