Saç Dökülmesi Hastalık Habercisi Olabilir

Saç Dökülmesi Hastalık Habercisi Olabilir

Mevsimsel geçişlere bağlı artan, genetik, çevresel faktörler ya da aşırı stresle birlikte yaşanan saç dökülmelerinin, çeşitli hastalıkların habercisi olabileceği belirtildi.

A+A-

Özellikle mevsimsel geçişlere bağlı artan, genetik, çevresel faktörler ya da aşırı stresle birlikte yaşanan saç dökülmelerinin, çeşitli hastalıkların habercisi olabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, 1 ay ve daha fazla süren saç dökülmelerinde vakit kaybetmeden doktora gidilmesi tavsiyesinde bulundu.

Sağlıklı, gür ve canlı bir görünümdeki saçlara sahip olmak, şüphesiz kadın ve erkeklerin dış görünüşleriyle ilgili en çok dikkat ettiği noktaların başında gelirken, günümüzde bireylerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri olarak da saç dökülmesi dikkat çekiyor. Her yetişkinin, gün içerisinde 50 - 100 tel arasında saçının döküldüğünü anımsatan uzmanlar ise bireyin psikolojisinde önemli bir soruna sebep olan saç dökülmelerinin, normal seyrinden farklı bir hal alması durumunda, mevcut sorunun mutlaka ciddiye alınması gerektiğini belirtti.

Özellikle mevsimsel geçişlere bağlı artan, genetik, çevresel faktörler ya da aşırı stresle birlikte yaşanan saç dökülmelerinin, çeşitli hastalıkların habercisi olabileceği uyarısında bulunan Özel Esentepe Hastanesi Cildiye (Dermatoloji) Bölümü’nden Uzm. Dr. Adnan Öbek, tedavide geç kalınması durumunda saç dökülmesinin ilerleyebileceğine dikkat çekerek, 1 ay ve daha fazla süren saç dökülmeleri, para şeklinde bölgesel açılmalar ve saçlı deride sivilcelerle birlikte dökülme olması durumunda, vakit kaybetmeden dermatoloji uzmanına gidilmesi tavsiyesinde bulundu.

Saç dökülmesinin pek çok farklı sebeplerinin olabildiğini belirten Dr. Öbek, “Kadınlarda menopoz sonrası yaşanan sıkıntılar, hamilelik, tiroit hormonları, stres, psikolojik sorunlar gibi hormonal dengesizlik oluşturan durumlar saç dökülmesine sebep olabilir. Keza yanlış beslenme, vitamin eksikliği, kansızlık, demir-çinko-biotin eksikliği, çok sık şekilde saçları boyatmak gibi faktörler de saç dökülmesi meydana getirebiliyor. Erkeklerde de genetik faktörler ve erkeklik hormonu bunu tetikleyebiliyor. Şayet saçlarda normalden fazla olarak saç dökülmesi ve kırılmalar görülüyorsa, vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekiyor” dedi.

Saç dökülmesinin hangi tipte olduğunun, dermatolog tarafından yapılacak klinik muayeneden sonra anlaşıldığını aktaran Uzm. Dr. Adnan Öbek, ”Saç dökülmesinden kaynaklı hastalıkların teşhis edilmesi için çeşitli testler yapılabiliyor. Bu noktada tabi öncelik erkek tanıda. Saçın dökülme tipine göre saçlı deriye lokal tedaviler veya dökülen alana enjeksiyonlar uygulanarak, dökülmeye sebep olan unsur karşısında, sistemik tedaviler, ultraviyole ışık tedavileri gibi değişik tedavi seçenekleri uygulanıyor. Son yıllarda hastanın kendi kanından elde edilen bazı maddelerin de tedavide denenmeye başladığını ve pozitif sonuçlar elde edildiğini görüyoruz. Hekim tarafından onaylanmayan kulaktan duyma bilgilerle saç dökülmesinin tedavi edilmeye kalkılması durumunda, kıl köklerinde kalıcı hasarlar oluşabilir. Hatta hastanın bir daha saçının çıkmaması bile muhtemeldir. Bu yüzden sorunu ciddiye alıp, doğru ellerde tedavinin yürütülmesi faydalı olacaktır” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.