1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sağlık Bakanlığı’ndan Alkol Zehirlenmesi Açıklaması
Özgürlükçü Demokrasi Çıktı

Özgürlükçü Demokrasi Çıktı

Demokrasi, kadın, insan hakları, emek ve ekolojiyi eksenine alan bir habercilik hedefiyle yola çıkan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi okuyucuyla buluştu.

A+A-

Özgürlükçü Demokrasi bugün okuyucuyla buluştu.

Gazete demokrasi, kadın, insan hakları, emek ve ekolojiyi eksenine alan bir habercilik hedefiyle yola çıktı.

Gazetenin ilk sayısının sürmanşetinde Özgür Gündem’in Genel Yayın Zana Kaya ve gazetenin Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya'nın tutuklanmasına yer verildi.

Gazete Antep’teki intihar saldırısını ise "Mahallede çocuk bırakmadılar" başlığıyla manşete taşıdı.

Aslı Erdoğan için yazı nöbeti

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin tutuklanan Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve yazar Aslı Erdoğan‘a destek olmak için yazı nöbeti de Özgürlükçü Demokrasi’de yayımlanacak.

“Aslı’nın Arkadaşları” oluşumu tarafından başlatılan nöbetle, her gün bir yazar,sanatçı düşünce ve düşündüğünü ifade özgürlüğünü savunmak adına yazılar yazacak.

Murat Uyurkulak’ın yazısıyla başlayan nöbete Anıl Mert Özsoy, Aslı Tohumcu, Aslı K. Peker, Asuman Susam, Burhan Sönmez, Ertuğrul Mavioğlu, Ilgın Sönmez, Irmak Zileli, Karin Karakaşlı, Kerem Görkem, Mehmet Said Aydın, Melike Koçak, Menekşe Toprak, Murat Meriç, Murat Uyurkulak, Nil Sakman, Semih Gümüş, Sine Ergün, Selim Bektaş ve Pınar Öğünç katılıyor.

Gazetede Aslı Erdoğan’ın yazıları da yer bulacak.

"Karanlık ardımızda, aydınlık önümüzdedir"

Gazetenin editöryel yazısında ise şöyle:

Yeni başlangıçlar her zaman heyecanlıdır; bazen sıkıntılıdır, bir sürü şey ters gider, taşlar yerine oturana kadar işler ağır aksak yürür, küçücük bir sorunu çözebilmek için insanüstü bir çaba gerekir... Ama o kıpır kıpır coşkuyu da hissedersiniz. Çünkü, bilirsiniz ki yolun sonu aydınlıktır, ferahtır. İşiniz gazetecilikse eğer, o gecenin sabahında elinize aldığınız kağıt yığını, yeni doğmuş bir bebek gibidir.  

Ama öte yandan, doğum, aynı zamanda bir 'rahim' meselesidir; her doğum, bir rahim gerektirir ve rahim, aslında gelenek denilen şeydir. Geleneğiniz yoksa geleceğiniz de olmaz, gelenek geleceğin rahmidir çünkü. Bu anlamda zaten 'sıfır' diye bir şey de, ne doğada, ne günlük hayatta vardır. Özellikle gazetecilik yapıyorsanız, sıfırdan başlamak diye bir şey söz konusu değildir. Her adım birbirini tamamlar, her çaba yeni bir adıma zemin hazırlar; bazen dönüp geriye bir bakarsınız, özgür habercilik için can vermiş yüzlerce insanın portreleriyle karşılaşırsınız, çekilmiş acılar, ödenmiş bedeller, haydi moda deyimle söyleyelim, yaşanmış "külfet"ler vardır.

Yeni bir yola çıkıyoruz bugün. Yeni, ama bir yandan da insanlık tarihi, hakikat arayışı kadar da eski... Zorlukları, eziyetleri biliyoruz ama bütün bunlara da hazırız. Yaşar Kemal'in İnce Memed için kullandığı "mecbur adam" lafı vardır ya hani, işte biz mecbur insanlarız. Biz olmazsak çünkü, Cizre'nin kadınlarının ahını duyan olmaz; mülteci çocuklarının, Ensar'ın kurbanlarının fısıltısı rüzgarda savrulur gider, isimsiz mezarların toprağı üşür, kamyon kasalarındaki mevsimlik kölelerin kaderi karardıkça kararır, parmaklıklar arkasındaki hücrelerin boyutu küçüldükçe küçülür... Binlerce yıllık bir kavga bu. Karanlık ve aydınlığın amansız kavgası. Bizimle başlamadı, bizimle bitmeyecek. Özgürlükçü Demokrasi, böyle bir zincirin halkalarından biri olacak. Ne ilk ne son... Yürüyoruz, ufka doğru... Karanlık ardımızda, aydınlık önümüzdedir... Yolumuz açık olsun!

Gazete şimdilik günlük 12 sayfayla okurla buluşacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.