Öykü Arin’e Nakledilen İlik Tutmadı

Öykü Arin’e Nakledilen İlik Tutmadı

Öykü Arin'e annesi Eylem Yazıcı'dan nakledilen yarı uyumlu iliğin tutmadığı açıklandı.

A+A-

Antalya’da löseminin ender görülen türü Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) ile savaşan 4 yaşındaki Öykü Arin’e annesi Eylem Yazıcı’dan nakledilen yarı uyumlu iliğin tutmadığı açıklandı. Yeniden nakil süreci başlatılırken baba Çağdaş Yazıcı’dan yarı uyumlu ilik nakledilecek.

Geçen yıl İzmir’de lösemi teşhisi koyulan Öykü Arin’in tedavisi Medical Park Antalya Hastanesi’nde sürdürülüyor. Eylem Şen ve Çağdaş yazıcı çifti, kızlarının sağlığına kavuşması için ‘Öykü Arin’e Umut Ol, Donör Ol” kampanyası başlattı. Binlerce kişi bağışta bulunsa da yüzde 100 uyumlu donör bulunamadı. Bu süreçte doktorlar, Öykü Arin’in organlarının zarar görmemesi için anne Eylem Şen Yazıcı’dan yarı uyumlu nakil kararı aldı. 11 Nisan’da nakil süreci başlatıldı ve 18 Nisan’da Eylem Şen Yazıcı’dan kök hücre alındı ve Öykü Arin’e uyumlu hale getirilip nakledildi. Eylem Şen Yazıcı ve Öykü Arin, 11 Nisan’dan bu yana hastanede steril odada kalıyor.

‘İLİK BULUNAMAZSA BABADAN YARI UYUMLU İLİK NAKLİ YAPILACAK’

Doktorlar, yaptıkları testlerde Öykü Arin’e nakledilen iliğin tutmadığını ve yeniden nakil sürecinin başladığını açıkladı. Yüzde 100 uyumlu ilik bulunamazsa baba Çağdaş Yazıcı’dan yarı uyumlu ilik nakli yapılacak.

Süreçle ilgili “Öykü Arin’e Umut Ol” sosyal medya hesabından açıklama yapıldı. Açıklamada,  “18 Nisan’da anne Eylem Şen’den kök hücre nakli yapıldığını ve tüm kalbimizle anneden yapılan yarı uyumlu naklin başarısı ile ilgili umutlu haberleri beklediğimizi sizlerle paylaşmıştık. Geldiğimiz süreç itibarıyla, toplanan kök hücre numunelerinin incelenen kısmı içerisinde canımız Öykü’müze uygun kök hücre çıkmadı ve anneden yarı uyumlu nakil de maalesef başarılı olamadı. Bu yüzden doktorlarımızın kararı ile Öykü Arin’e babası Çağdaş Yazıcı’dan çok kısa zamanda yarı uyumlu nakil şansını deneyeceğiz” denildi.

Açıklamanın devamında ise babadan yapılan yarı uyumlu nakil başarılı olmazsa tek umutlarının yabancı bir donör ile eşleşme olacağı belirtilirken, “Sağlık Bakanlığı’nın elinde 100 bine yakın çalışılmamış numune var ve Öykü Arin’in umudu onlardan biri olabilir. Bu nedenle söz konusu numunelerin ivedilikle incelenmesi için tüm yolların açılması gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler