Onsekiz Mart'ta Görevden Uzaklaştırmalar

Onsekiz Mart'ta Görevden Uzaklaştırmalar

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde FETÖ/PDY yapılanması ile bağlantısı olduğu iddiasıyla 159 öğretim görevlisi görevden uzaklaştırıldı.

A+A-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde FETÖ/PDY yapılanması ile bağlantısı olduğu iddiasıyla 159 öğretim görevlisi görevden uzaklaştırıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde 159 öğretim görevlisi görevden uzaklaştırıldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, “Üniversitemizde görev yapan öğretim elemanları arasından 8 profesör, 29 doçent, 48 yardımcı doçent, 31 öğretim görevlisi, 28 araştırma görevlisi, 7 okutman ve 1 yabancı uyruklu öğretim elemanı olmak üzere toplam 152 öğretim elemanı, Ülkemizde, devlet kurumları içerisine sızmış ve 15 Temmuz 2016 tarihinde devletimizin meşru iktidarına ve milletimize yönelik silahlı kalkışma ve darbe girişimi gerçekleştirmiş FETÖ/PDY yapılanması ile bağlantısı konusunda mevcut ciddi şüpheler üzerine haklarında açılacak soruşturmaların selameti açısından, 657 sayılı yasanın 137. madde ve devamı maddeler gereği görevden uzaklaştırılmışlardır. Daha önce, söz konusu terör örgütünün üyesi olmak ya da yardım ve yataklık etmek suçlarından haklarında açılmış dava sebebiyle 7 öğretim üyesi, üniversitemizde görev yapmalarının sakıncalı olacağı gerekçesi ile görevden uzaklaştırılmışlardı. Böylelikle, üniversitemizde görev yapan toplam 159 öğretim elemanı, yukarıdaki gerekçelerle görevden uzaklaştırılmışlardır” denildi.

Öğretim elemanlarının haricinde 20 görevlinin de görevden uzaklaştırıldığı belirtilen açıklamada, “Yine FETÖ/PDY yapılanması ile bağlantısı konusunda mevcut ciddi şüpheler üzerine haklarında açılacak soruşturmaların selameti açısından, 657 sayılı kanunun 137. madde ve devamı maddeleri gereği, şube müdürü ve üstü (şube müdür, fakülte/yüksekokul sekreteri, daire başkanı) düzeyinde toplam 20 kişi görevden uzaklaştırılmıştır. Aynı yapı ile bağlantısı olmasından şüphe duyulan 7 profesör, 8 doçent, 31 yardımcı doçent, 16 öğretim görevlisi, 5 araştırma görevlisi, 8 okutman, 1 uzman, 1 yabancı uyruklu öğretim elemanı olmak üzere toplam 76 öğretim elemanı hakkında inceleme başlatılmıştır, gerekli görüleceği takdirde ilgili kişiler açığa alınacak ve soruşturma süreçleri yürütülecektir” ifadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.