Ölüm Orucundaki Helin Bölek Hayatını Kaybetti

Ölüm Orucundaki Helin Bölek Hayatını Kaybetti

Grup Yorum'a yönelik baskıların sona ermesi talebiyle 213 gün boyunca açlık grevinde olan ve 19 Ocak'tan bu yana ise ölüm orucuna devam eden Grup Yorum üyesi Helin Bölek, ölüm orucunun 288. gününde yaşamını yitirdi.

A+A-

288 gündür ölüm orucunu sürdüren Grup Yorum üyesi Helin Bölek hayatını kaybetti. Bölek, 288 gündür ölüm orucundaydı. Grup yorum sosyal medyadan yaptığı çağrıda "Herkesi direniş evine şehidimizi sahiplenmeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı

Grup Yorum'a yönelik baskıların sona ermesi talebiyle 213 gün boyunca açlık grevinde olan ve 19 Ocak'tan bu yana ise ölüm orucuna devam eden Grup Yorum üyesi Helin Bölek, ölüm orucunun 288. gününde yaşamını yitirdi.

Grup Yorum üyeleri, çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi'ne polis baskınlarının son bulması, üyelerinin İçişleri Bakanlığı’nın arananlar listesinden çıkarılması, 3 yıldır devam eden konser yasaklarının kaldırılması ve üyelerinin serbest bırakılması talepleriyle açlık grevi yapıyor.

helin-bolek.jpg

Helin Bölek'in ölüm haberini Grup Yorum sosyal medya hesabından duyurdu.

Bölek'in hayatını kaybettiğini açıklayan Grup Yorum, "Herkesi direniş evine şehidimizi sahiplenmeye çağırıyoruz" dedi.

Geçtiğimiz günlerde ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek'in kaldığı evi basan polisler Bölek ve Gökçek'i zorla hastaneye götürmüştü.

İçişleri Bakanlığı ise ölüm orucunu bırakmaları halinde talepler konusunda görüşebileceklerini açıklamıştı. Pek çok sanatçı ise pazarlıksız şekilde taleplerin kabul edilmesi çağrısı yapmıştı.

NE OLMUŞTU?

Tutukluyken açlık grevi direnişine başlayan Helin Bölek tahliye olduktan sonra dışarda da açlık grevlni sürdürüyordu.. Armutlu Direniş Evi'nde sürdürdükleri açlık grevinde 19 Ocak'ta yaptığı açıklamada Helin Bölek direnişini ölüm orucuna dönüştürdüğünü duyurmuştu. 

Tutuklandıktan sonra ölüm orucuna başlayan Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek'in kaldığı eve 11 Mart'ta polis baskını yapılmıştı. Bölek ve Gökçek, zorla hastaneye götürülmüş, mahkeme tarafından da Gökçek ve Bölek hakkında hastaneye 'zorla yatırılma' kararı verildiği öğrenilmişti.

Polis baskının ardından Helin Bölek ve İbrahim Gökçek Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülürken, Bölek'in ''Zorla müdahaleyi kabul etmiyorum'' diye beyanda bulunduğu ve hastane kayıtlarına geçirildiği öğrenilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler