Öğretmenler Ülke Genelinde İş Bıraktı.. Eğitimde Şiddete Hayır!

Öğretmenler Ülke Genelinde İş Bıraktı.. Eğitimde Şiddete Hayır!

İstanbul'da özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan'ın, bir öğrenci tarafından vurularak öldürülmesinin ardından eğitim emekçileri, "Eğitimde şiddete hayır" diyerek bugün Türkiye genelinde iş bıraktı.

A+A-

İstanbul'da özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan'ın, bir öğrenci tarafından vurularak öldürülmesinin ardından eğitim emekçileri, "Eğitimde şiddete hayır" diyerek bugün Türkiye genelinde iş bıraktı.

Öğretmen İbrahim Oktugan’ın bir öğrencisi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybettiği trajik olayın ardından Kars'ta görev yapan öğretmenler, şiddete karşı bir duruş sergilemek amacıyla 1 günlük iş bıraktı.

Öğretmenler, Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak silahlı saldırıda hayatını kaybeden meslektaşları için saygı duruşunda bulundular.

PolitiKARS’ın haber sitelerinden derlediği bilgilere göre; sendikalar adına Eğitim Sen Kars Şubesi Yürütme Kurulu üyesi Yener Tanrıverdi'nin yaptığı ortak basın açıklamasında, “şiddetin her türlüsünü kınadıklarını ve öğretmenlerin güvenliğinin sağlanması için gerekli adımların atılması gerektiğini” vurguladı.

ŞİDDET PROTESTO EDİLDİ

Eğitim emekçileri adına açıklamada bulunan Tanrıverdi, "İstanbul'un Eyüp ilçesinde bulunan özel bir okulda görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı'ndan emekli öğretmen İbrahim Oktugan bir öğrencisi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı sonrasında hayatını kaybetmiştir. Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusunun uzun süredir okullarımızı da sarmalamış olması çok sayıda meslektaşımızın şiddetin hedefi haline gelmesine neden olmaktadır. Öncelikle kabul etmek gerekir ki okullarımızın sık sık şiddet haberleriyle gündeme gelmesinde başta Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olmak üzere tüm yetkililerin, hatta toplumun tüm kesimlerinin sorumluluğu vardır. Toplum olarak hayatımızın her aşamasında yer alan şiddet olgusu, eğitim kurumlarını, okullarımızı ve öğretmenlerimizi de hedef almış durumdadır.

Okullarda yaşanan şiddetin ve eğitim emekçilerine yönelik saldırıların önlenebilmesi, öncelikle her fırsatta eğitim emekçilerini hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesinden geçmektedir. Türkiye'nin her yerinde eğitim kurumlarında birbirine benzer şekillerde eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının yaşanması, şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir. Okulda şiddet olaylarının son bulması için MEB'i acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından kalabalık sessizce dağıldı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul'da özel bir lisede eğitim gören Y.K. okuldan atılmasından sorumlu tuttuğu okul müdürü İbrahim Oktugan'a (74) 7 Mayıs'ta silahla ateş etmişti. Odasında uğradığı saldırıda ağır yaralanan Oktugan, kaldırıldığı hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

Olayın ardından kaçan Y.K. polis ekiplerince yakalanmış, ertesi gün sevk edildiği adliyede tutuklanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.