1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nobel Barış Ödülü’nün Sahipleri Belli Oldu
Nobel Barış Ödülü’nün Sahipleri Belli Oldu

Nobel Barış Ödülü’nün Sahipleri Belli Oldu

2018 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden Denis Mukwege ve Ezidi aktivist Nadia Murad oldu.

A+A-

2018 Nobel Barış Ödülü, cinsel şiddettin savaşlarda bir silah olarak kullanılmasını engellemek amacıyla yürüttükleri çalışmalardan dolayı Kongolu jinekolog doktor Denis Mukwege ve Kürt insan hakları savunucusu, aktivist Nadia Murad'a verildi.

Nobel Ödülü'yle ilgili yapılan açıklamada, "Her ikisi de bu tarz savaş suçlarına dikkat çekilmesine ve bunlarla mücadele edilmesine odaklanan çabalara önemli katkılar yaptı" denildi.

1955 yılında doğan Mukwege, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusunda bulunan Bukavu kentindeki Panzi Hastanesini kurdu. BBC Türkçe'deki habere göre, bu hastanede, toplu cinsel şiddete uğrayan kadınların tedavisi yapılıyor.

''Mucize Doktor'' olarak bilinen Mukwege, kısa bir süre önce düzenlenen bir ödül töreninde yaptığı açıklamada, "Cinsel şiddete maruz kalanlar çok vehşice cinsel şiddete uğramış halde geliyor. Hastaneye ulaşabilecek kadar hayatta kalabinelerde olağanüstü fiziksel ve psikolojik yıkım olduğu görülüyor. Gelenlerin büyük bir bölümünün genital bölgelerinde kurşun ya da sivri cisimlerle yaralanmalar mevcut oluyor. Bu, bu bölgenin tarihinde görülmemiş düzeyde bir vahşilik" demişti.

SİNCAR'DA ANNESİNİ VE 6 KARDEŞİNİ KAYBETTİ

25 yaşındaki Kürt insan hakları savunucusu Nadia Murad da, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından kaçırılan ve esir kaldığı süre boyunca cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalmış binlerce Ezidi kadından biri.

Nadia Murad, örgütün elinden kurtulduktan sonra Ezidi katliamının tanınması için mücadele vermeye başlamıştı. Şengal yakınlarındaki Koço köyündeki evinden alınmış, Musul'a götürülmüş ve burada şiddete maruz kalmıştı. Daha sonra kaçmayı başarmış ama Şengal saldırısı sırasında annesini ve 6 erkek kardeşini kaybetmişti.

Murad, 2016 yılında kendisi gibi IŞİD'in elinden kurtulan insan hakları savunucusu Lamiya Başar ile birlikte Avrupa Parlamentosu (AP) Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü'nü kazanmış, aynı yıl BM İyi Niyet Elçisi seçilmişti.

Nobel Barış Ödülü’nün Sahipleri Belli Oldu

Nobel Barış Ödülü’nün Sahipleri Belli Oldu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler