Ali ihsan ALINAK

Ali ihsan ALINAK

Ne Yapmalı

A+A-

Tarih yanılgılarla doludur. Tarihteki yanılgılara sebep, geçmişi iyi analiz edip; geleceğe dair saptamalar yapamamamızdan kaynaklanmaktadır. Bizler yaşadığımız toplumla ilişkilerimizde; sorgulayan ve çözümler üreten bireyler olmadığımız sürece, hep tarihi yanılgıların içerisinde kaybolup gidecek ve tarih yapraklarında silikleşen kişilikler olacağız.

Yeni bir bakış açısıyla ve yürekli bir tavır sergileyerek yapmamız gerekenleri iyi düşünüp, geleceğimizi kendi ellerimiz üzerinde inşa etmenin vakti geldi ve hatta geçmekte diye düşünüyoruz. Dürüst insanın yapması gereken ise, her yürekli ortaya çıkışın arkasında durmak ve o yürek çarpıntısına destek olmaktır.

Kendisiyle barışık insan, toplumu ile barışık insan demektir. Barışa ve kardeşlik değerlerimize sahip çıkarak ve bu değerler üzerinde samimi olduğumuzda çözemeyeceğimiz, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problemimiz yoktur. Yeter ki yapacaklarımızda samimiyet olsun.

Yapacağımız çalışmalarda yöntemimiz, bilimsel olmalı ve ön yargılardan arındırılmış olmalıdır. Bugün artık sorumlu bireyler olmanın vaktidir. Zaman ne geçmiş, ne de henüz gelmemiş değildir. Dert nasıl bizde ise derman da ellerimizdedir.

Sorunlarımızı tespit ederken yaptığımız samimi serzenişlerimiz gibi, çözüm üretirken yapacaklarımızda ki samimiyet aynı oranda etkili ve önemlidir.

Şimdi Kars’ta yaşayan herkes yaptıklarıyla ve yapacaklarıyla yeni bir sürece göre davranış belirleme zorunluluğu içerisindedir.

.....

Sorumluluğum, yazdıklarımın ve yazacaklarımın daima savunuculuğunu yapmaktır. Bu anlamda bugün Kars dinamiklerini hayata geçirme mücadelesi içinde bir şantiye görüntüsü içerisindedir.

Her aceleci davranış, bildiğiniz gibi hatalı sonuçlar doğurabilmektedir. Amacımız konulara iyi niyetle yaklaşıp çözümlerine katkı sunmaktır.

Mimar olarak kentimizin kimliğini korumak ve bu kimliğin yeni yerleşim alanlarında da etkili olmasını sağlayarak, çağdaş bir sentez üretmektir. Bu amaç doğrultusunda çıkar beklemeden tüm kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetindeyiz.

Bugün kentimizin en büyük problemlerinden birisi, alt yapı çalışmalarının sağlıklı yürümemesidir. Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün bu konuda hassas davranmadıkları görülmektedir. Kent bütünü içerisinde dolaylı olarak veya acil zorunluluktan ötürü, bir arada proje ve etüt çalışmaları yapması gereken kurumlar  münferit olarak çalışmalar yürütmekte faturası biz Karslılara çıkmaktadır. İlk adım tüm kamu kurum ve kuruluşları, kitle örgütleri, oda temsilciliklerinin bir arada proje üretecekleri bir organizasyonun kurulması gerekmektedir. Bu organizasyonun temel harcı ne denli iyi olursa üst yapısını iyi inşa ederiz.  Bunu yapmadığımız zaman ayağımızın altındaki toprağın kayıp gittiğini görebiliriz. Onun için henüz vakit geçmiş değil.

Kendi öz gücüne ve potansiyeline dayanarak hareket etmeyen düşünce ve eylemler süreç içinde yok olmaya mahkumdur. Kendi içimizdeki dinamiklere güvenelim ve onları açığa çıkaralım.

......

Şehrimizin çok acil çözülmesi gereken sorunlardan bir diğeri ise İmar çalışmalarının günün ihtiyaç ve şartlarına uygun olarak revize edilmesidir. Şöyle ki Kars tarihi kent dokusunu her geçen gün kaybetmekte ve kimliğini yitirmektedir. Kimliksiz bir kent  gelişemez ve geleceğe yönelik bir proje üretemez. Bu anlamda yapılacak revizyonlarda tarihi dokunun korunarak yada yeni fonksiyon alanlarıyla bütünlüğünün çağdaş hale dönüşmesi sağlanmalıdır.

Bizler bir bütün olarak yada müdahale hakkımızı kullanamadığımız için bu dokuyu yok ettik. Kale , Havariler Kilisesi, Millet Bahçesi, Dere İçi, Ani Antik Kenti yok ettiğimiz birkaç örnek. İçimizin kan ağlıyor olması gerekirken yasalardaki boşluklardan yada çıkar ilişkilerimizden ötürü bu güzelim değerleri hoyratça yok ettik.

“Biz Dünyayı Atalarımızdan Miras Almadık, Çocuklarımızdan Ödünç Aldık.” Bu Kızılderili atasözü çok anlam ifade ediyor. Onun içindir ki bu acıları bir daha yaşamayalım.

Ekim 1999

 * Ali İhsan Alınak 1967 Digor doğumlu, Kars’ta yaşıyor. Uzun bir süre Mimarlar Odası Kars Temsilciliği yapmış, şu anda www.PolitiKARS.com internet portalını yönetmekte.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.