1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İçişleri Bakanı Soylu'dan "Kayyum" Açıklaması
MGK Bildirisinde Suriye Kararları

MGK Bildirisinde Suriye Kararları

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) dünkü toplantısının ardından açıklanan bildiride, Suriye ile ilgili kararlar yer aldı.

A+A-

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) dünkü toplantısının ardından açıklanan bildiride, Suriye ile ilgili kararlar yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda dün düzenlenen ve yaklaşık altı saat süren MGK toplantısında, Suriye ordusunun Halep operasyonuyla ilgili kararlar da alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Suriye’nin Cerablus kentinde, 24 Ağustos'ta başlattığı ve el Bab yakınındaki çatışmalarla devam eden Fırat Kalkanı adlı Suriye harekatında bugüne dek 18 Türkiye askeri öldü.

Suriye’nin toprak bütünlüğü vurgusu

“Bazı ülkelerin, PKK/PYD-YPG ve FETÖ/PDY lehine çifte standart uyguladıkları, mensup ve destekçilerine kol kanat gerdikleri, bunları maksatlı olarak farklı şekilde tanımladıkları vurgulanarak, bu ülkeler tutumlarını değiştirmeye davet edilmiştir.

“Fırat Kalkanı Harekatı'nın temel hedefinin, hudut güvenliğinin sağlanması, Türkiye'ye yönelik saldırıların önlenmesi, DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin bölgeden tamamen temizlenmesi olduğu bir kez daha belirtildi.

“Suriye'nin toprak bütünlüğü esas olmak üzere kardeş Suriye halkının ve bölgedeki vatandaşlarımızın güvenliği için, PKK/PYD-YPG unsurlarının terör koridoru oluşturma hedeflerine izin verilmeyeceği vurgulanmıştır.

“PKK/PYD-YPG ve diğer terör örgütlerinin Suriye'nin kuzeyi ile Irak'ın Sincar bölgesindeki yapılanmalarına, gerektiğinde her türlü imkana başvurulmak suretiyle kesinlikle müsaade edilmeyeceği kuvvetle vurgulandı.

“Türkiye bu konuda bölge ülkeleri ve bölgede etkinliği olan ülkelerle her türlü işbirliğine hazırdır.”

Uluslararası topluma Halep çağrısı

“Uluslararası topluma, Halep'te devam eden insanlık trajedisini sona erdirme konusunda her türlü girişimde bulunma” çağrısı yapılan bildiride, “rejim” olarak bahsedilen Suriye ordusunun Halep operasyonuyla ilgili de şu değerlendirmeler yer alıyor:

“Rejimin, hastaneler dahil, sivil hedefleri bombalamak suretiyle her yaştan pek çok masum insanın ölümüne sebep olduğu, bu durumun artık engellenmesi için derhal devreye girilmesi gereken bir 'insanlık suçu' halini aldığı belirtilmiştir.

“Halep'teki çatışmaların durdurulması ve şehre insani yardım ulaştırılması hususunda, Türkiye'nin de içinde bulunduğu girişimlerle ilgili Kurul'a bilgi sunulmuş, yaşanan insani dramın sona erdirilmesi için yürütülen her türlü çalışmanın desteklendiği kaydedilmiştir.”

Musul operasyonu

“Irak'ta zemin bulan PKK ve DEAŞ terör örgütüne karşı Türkiye'nin meşru müdafaa hakkının mahfuz olduğunun altı çizilmiştir.

“Irak Merkezi Hükümeti'nin, ülkesinde bulunan terör örgütleriyle mücadelesine, Türkiye'nin katkı sağlamaya devam edeceği ifade edilerek, ülkemizin her vesile ile Irak'ın toprak bütünlüğünü, egemenliğini, istikrarını ve güvenliğini savunduğu vurgulanmıştır."

Bildiride, devam eden Musul operasyonu hakkında Milli Güvenlik Kurulu'na bilgi sunulduğu aktarılarak, “Musul ve Telafer başta olmak üzere bölgenin demografik yapısının muhakkak muhafaza edilmesi gerektiği, aksi takdirde, yaşanabileceklerin yeni bir insanlık dramına sebep olacağı” belirtildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.