1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankası Faiz Arttırdı
Merkez Bankası Faiz Arttırdı

Merkez Bankası Faiz Arttırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılı Haziran ayı "Para Politikası Kurulu" (PPK) kararını açıkladı.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) 4. olağan toplantısını bugün gerçekleştirdi. TCMB faiz oranlarını, 1.25 puan (125 baz puan) artırdı ve yüzde 16.50’den yüzde 17.75’e çıkardı.

Ekonomistlerin bir kısmı Merkez’den faiz artışı beklemezken, bir kısmı da 0.50 puan ile 1 puan arasında artış bekliyordu.

Merkez Bankası mayıs ayında da olağanüstü toplanarak faizleri yüzde 13.5’ten yüzde 16.5’e çıkarmıştı. 28 Mayıs’ta ise sadeleşme adımı atılmıştı.

Böylece bir ay içinde ikinci faiz artışı yapılmış oldu. Kararın ardından dolar ve euro geriledi. Dolar 4.58 seviyesinde 4.46 seviyelerine geldi.

MERKEZ BANKASI’NDAN FAİZ AÇIKLAMASI

Kararın ardından Merkez Bankası’ndan şu açıklama yapıldı: “Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korurken iç talep daha ılımlı seyretmektedir. Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır. Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler