Merakla Aldıkları 3 Boyutlu Yazıcının Benzerini Ürettiler

Merakla Aldıkları 3 Boyutlu Yazıcının Benzerini Ürettiler

Eskişehir’de, yaklaşık bir sene önce evlerine hobi olarak aldıkları 3 boyutlu yazıcıdan esinlenen baba ve oğul, kendi tasarımları olan başka bir 3 boyutlu yazıcı üretmeyi başardı.

A+A-

Eskişehir’de, yaklaşık bir sene önce evlerine hobi olarak aldıkları 3 boyutlu yazıcıdan esinlenen baba ve oğul, kendi tasarımları olan başka bir 3 boyutlu yazıcı üretmeyi başardı. İkili, seri üretimini yaptıkları 3 boyutlu yazıcı ile önce Türkiye ve ardından da dünya piyasasına açılmayı hedefliyor.

Eskişehir’de bir tasarım atölyesi işletmeciliği yapan Makine Mühendisi Cenk Tigin, 2015 yılının nisan ayında oğlu Ulaş ile beraber 3 boyutlu bir yazıcı aldı. Oğluyla birlikte makine üzerinde incelemeler yapan baba, bir süre sonra yazıcı üzerinde çeşitli eksikliklerin olduğunu fark etti. Daha sonra farklı bir 3 boyutlu yazıcı daha alan baba oğul, onda da bir takım eksiklikleri fark edince kendileri bir yazıcı tasarlamaya karar verdi. Çok geçmeden kendi şirketlerini kuran ikili, elektronik aksamı hariç tamamen kendi üretimleri olan 2 farklı model 3 boyutlu yazıcıyı Eskişehir’de faaliyete geçirdi. Şu an seri üretime hazır olan baba oğul, ürettikleri 2 farklı model yazıcının kullanım kılavuzlarını da hazırladıktan sonra, internet üzerinden piyasaya açılmaya hazırlanıyor. Baba oğlun hedefi ise, düşük fiyata yüksek kaliteli 3 boyutlu yazıcıları Türkiye piyasasına sürmek.

“Hem ucuz, hem de kaliteli yazıcıları piyasaya sürmek istiyoruz”

Tasarladıkları 3 boyutlu yazıcı hakkında bilgiler veren baba Cenk Tigin, bu işe aslında hobi olarak başladıklarını ve şu anda seri üretime geçtiklerini söyledi. Amaçlarının, ucuz fiyata kaliteli 3 boyutlu yazıcıları piyasaya sürmek olduğuna değinen Tigin, “İlk önce oğlumun aklına geldi. Bir tane 3 boyutlu yazıcı alıp garajda kendimiz yaptık. Daha sonra tasarımda bazı iyileştirmeler yaparak, kendi printerimizi (yazıcı) yapıp üretimine başladık. İlk printeri aldıktan yaklaşık bir sene sonra üretime başladık. Şuanda da seri olarak üretime başlamak üzereyiz. Piyasada özellikle Çin’den gelen çok sayıda printer var ve bunların kaliteleri oldukça düşük. Bizim amacımız hem ucuz, hem de kaliteli printerları Türkiye’de yaygınlaştırmak” dedi.

“3 boyutlu yazıcı yeni değil, yaklaşık 20 senelik bir teknoloji”

Cenk Tigin, Türkiye’de adı pek duyulmayan 3 boyutlu yazıcının, Avrupa ve Amerika’da yaklaşık 20 yıldan beri kullanılan bir teknoloji olduğunu hatırlattı. Yazıcının kullanım alanlarından da bahseden Tigin, “Şuanda iki tane modelimiz var. Bir tanesi kit halinde ‘maker’ dediğimiz kendi printerını yapmak isteyenler için hazırladığımız bir cihaz, fiyatı 650 dolar. Bir de profesyonel olarak hazırladığımız var. Daha profesyonel olan makinelerde kullanılan kompenentleri kullandık, onun fiyatı da bin 950 dolar. 3 boyutlu yazıcı aslına bakarsanız yaklaşık 20 senelik bir teknoloji. Avrupa ve Amerika’da birçok alanda kullanılıyor. Özellikle sanayide prototip parça yapımında, kalıp yapımı öncesinde gerçek parçayı görmede, mimarlıkta maket yapımında, endüstriyel tasarım öğrencilerinin projelerinin yapımında, dişçilikte ve sağlıkta protez yapımı gibi birçok alanda 3 boyutlu yazıcıyı görmemiz mümkün” ifadelerini kullandı.

Baba Cenk Tigin ayrıca, herkesin kendilerine özenerek baktığını, da sözlerine ekledi.

“Kendi yazıcımızı tasarlayabilir miyiz? diye düşündük”

Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu olan Ulaş Tigin ise, ilk aldıkları yazıcıdan esinlenerek, böyle bir işe adım attıklarına dikkat çekti. Ulaş Tigin, “Biz bunu hobi olarak evimizin garajında eve bir 3 boyutlu yazıcı alarak başladık. Daha sonra bu yazıcıyla bir şeyler üretmeye çalışırken, bu yazıcının eksikleri ve yanlış taraflarını tespit ettik ve bunları bir şekilde kendimiz onarmaya çalıştık. Daha sonra farklı bir yazıcı daha alarak ikisinin arasındaki farklı gözlemlemeye başladık. Onun da biraz eksik yönlerini tespit edip, yanlışlarını gördükten sonra kendi yazıcımızı tasarlayabilir miyiz? diye düşünüp, o şekilde 3 boyutlu yazıcı tasarlamaya başladık. Bir dizi prototip gerçekleştirdik. Bunlardan bir tanesini final edip, ürünü çıkartıp daha sonra ürünün destekleyici versiyonları üzerinde çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Mekanik tasarım tamamen bize ait, elektronik aksamı yut dışından alıyoruz”

Seri üretime hazırlandıkları 3 boyutlu yazıcının elektronik aksamı hariç mekanik tasarımının tamamen kendileri ait olduğunu hatırlatan Ulaş Tigin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yazılım olarak açık kaynak bir yazılım kullanıyoruz. Elektronik kompenentları yurt dışından alıyoruz. Mekanik tasarım tamamen bize ait ve üzerinde kullanılan metal şaseler Eskişehir’de üretiliyor. Üzerinde bazı 3 boyutlu yazıcıdan çıkan mekanik parçalar var, bunları da biz tasarlayıp üretiyoruz. Bizim ilk hedefimiz Türkiye piyasası. Bunun için şuanda 2 tane modelle girmeyi düşünüyoruz.”

3 boyutlu yazıcı nedir?

Bu teknoloji, sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise üç boyutlu yazıcı adı verilir. Baskılar birçok türde hammaddenin kullanılması ile yapılabilir. Normal kullanıcı bazında en yaygın kullanımı olan hammadde PLA ve ABS adı verilen sert plastiklerdir. Değişik türlerde ve tekniklerde baskı yapabilen üç boyutlu yazıcılar vardır. En yaygın kullanıma sahip olan üç boyutlu yazıcıların çalışma prensibi bilgisayar ortamında hazırlanmış herhangi bir üç boyutlu bir nesnenin sanal olarak katmanlara bölünmesine ve her bir katmanının eritilen hammadde dökülerek üst üste gelecek şekilde basılmasına dayanır. Üç boyutlu baskı teknolojisi 1980 yıllarda başlamıştır. Buna rağmen 2010 yılından sonra adı daha fazla duyulmaya başlanmış ve günümüzde çok daha yaygın bir şekilde kullanılır hale gelmiştir.

Kullanım alanları nerelerdir?

3 boyutlu yazıcı teknolojisi mücevher, aksesuar, ayakkabı tasarımında, endüstriyel ve mimari tasarımlarda, inşaat mühendisliğinde, yapı işlerinde, otomotiv sanayisinde, hava-uzay, dişçilik ve tıp sektöründe, eğitimde, coğrafi bilgi sistemlerinde ve farklı alanlardaki bilimsel çalışmalarda birçok ülkede yaygın olarak kullanılıyor. Bir süredir sanayi sektöründe kullanılan bu yazıcıların küçük ve geliştirilmiş masa üstü modelleri, artık evlere de girebilir duruma geldi. 3 boyutlu yazıcılar evlerde kullanılmaya başlandığında insanlar, ihtiyaç duydukları ürünleri kendileri tasarlayıp üretebilecekler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.