Menderes Samancılar Ödüllerini Bağışladı

Menderes Samancılar Ödüllerini Bağışladı

Ünlü sinema ve dizi oyuncusu Menderes Samancılar, hayatı boyunca kazandığı bütün ödülleri memleketi Adana’daki Sinema Müzesi’ne bağışladı.

A+A-

Ünlü sinema ve dizi oyuncusu Menderes Samancılar, hayatı boyunca kazandığı bütün ödülleri memleketi Adana’daki Sinema Müzesi’ne bağışladı.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyhan ilçesindeki Tepebağ Mahallesi’nde yaptırılan Sinema Müzesi’nin ek bina açılışı, yazar Muzaffer İzgü ve oyuncu Menderes Samancılar’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Menderes Samancılar, 1979 yılında İstanbul’da bir eskici tezgahından aldığı 35 mm sinema makinasını müzeye hediye etti. Samancılar, hayatı boyunca kazandığı ödülleri de müzeye bağışladığını açıklayarak, "Onların korunacağı en iyi yer benim memleketimde, benim sinemamda benim müzemdedir" diye konuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek ise sinema sanatçılarının zaten eserleriyle ölümsüz olduğunu kaydederek, "Ama Adanalı yazarlar, Adanalı sanatçılar bu müzede eserleriyle ve geride bıraktıklarıyla sonsuza kadar yaşayacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından ek binanın açılış kurdelesi kesildi. Türk edebiyatının en çok okunan gülmece, genç ve çocuk yazarı Muzaffer İzgü, yönetmen Yılmaz Güney ve kendisine ait bal mumu heykelleriyle fotoğraf çektirip, müzedeki eserleri inceledi. Yetiştirdiği nesillere her zaman güvendiğini anlatan Muzaffer İzgü, "Hiçbir şey beni korkutamaz. Geri durmam. Kitaplarımla durdum yine kitaplarımla duracağım. Halkıma söz veriyorum" ifadelerini kullandı.

Açılışa protokol üyelerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. Tarihi Taşköprü’nün karşısında bulunan Adana Sinema Müzesi, Adana’nın Türk sinema tarihine kazandırdığı oyuncu, yönetmen ve yazarlara ait eserlerle dikkat çekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.