1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Lübnan Başbakanı Suikast Korkusuyla İstifa Etti
Lübnan Başbakanı Suikast Korkusuyla İstifa Etti

Lübnan Başbakanı Suikast Korkusuyla İstifa Etti

Lübnan Başbakanı Saad Hariri Lübnan ve Hizbullah’ın kendisine karşı suikast planladığını ileri sürerek Başbakanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

A+A-

Lübnan Başbakanı Saad Hariri Lübnan ve Hizbullah’ın kendisine karşı suikast planladığını ileri sürerek Suudi Arabistan’da bulunduğu ziyaret sırasında Başbakanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

Saad Hariri istifasını açıklarken İran’ın Arap ülkelerine müdahalesini kınayarak “İran’ın bölgedeki elleri kesilecek” dedi.

Hariri açıklamasında Hizbullah’ın silahlarını Lübnan ve Suriyelilere karşı kullanmasını reddettiğini söyledi.

Hariri konuşmasının devamında, "İran bulunduğu yerde yıkım ve bozgunculuk tohumları ekiyor. Bunun ispatı Arap ülkelerine müdahalesidir. Arap milletinin nefretini kazanmıştır. Maalesef oğullarımızı onların ellerinde bulduk. Hizbullah silahlarıyla fiili bir durum ortaya çıkarmıştır. Siz Lübnanlılara birlik getirme çalışması, siyasi bölünmeyi sona erdirme, kendine yeterli bir düzen kurma sözü verdim. Lübnan halkının desteğini aldım” dedi.

Saad Hariri “ Refik Hariri’nin (Saad Hariri babası, 21 kişi ile birlikte Şubat 2005 yılında öldürüldü) suikasta uğramasından önceki gibi bir ortamda yaşıyoruz. Benim hayatıma karşı korkakça bir komplo planlanmakta olduğunu sezdim” dedi.

Saad Hariri “Lübnan halkının daha güçlü olduğuna, içeriden ve dışarıdan yapılan hamiliğin üstesinden geleceğine güvenerek hükumet başkanlığı görevinden istifa ediyorum” dedi.

Saad Hariri (47), 18 Aralık 2016 yılından beri Lübnan’ın Başbakanı olarak görev yapıyordu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.