LGS Sınav Heyecanı.. Öğrencilerin Geleceği İçin Kritik Gün

LGS Sınav Heyecanı.. Öğrencilerin Geleceği İçin Kritik Gün

Türkiye genelinde 1 milyon 38 bin öğrenci, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında gerçekleştirilen merkezi sınavda ter döktü.

A+A-

Türkiye’nin dört bir yanından 1 milyon 38 bin öğrenci, geleceklerini şekillendirecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında ter döktü. 

Türkiye genelinde 1 milyon 38 bin öğrenci, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında gerçekleştirilen merkezi sınavda ter döktü.

İKİ AŞAMALI SINAV

PolitiKARS’ın ajanslardan derlediği bilgilere göre; Sabahın erken saatlerinde başlayan ve iki aşamalı olan bu önemli sınavın ilk bölümü sona erdi. 

Öğrenciler, saat 11.30’da başlayan ikinci aşamaya adım attılar ve bu bölüm 12.50’de tamamlandı.

Heyecanla beklenen sınav sonuçları 28 Haziran’da duyurulacak.

SINAVSIZ YERLEŞTİRME SÜRECİ

Sınava girmeyen öğrenciler için yerel yerleştirme sistemi devrede olacak. 

Bu sistem sayesinde, öğrencilerin lise eğitimlerine devam edebilmeleri için bölgesel liselere yerleştirilmeleri sağlanacak.

SINAV FORMATI

Geçtiğimiz yıl yaşanan depremler nedeniyle sadece birinci dönem konularını kapsayan LGS’den farklı olarak, bu yıl öğrenciler 8. sınıfın tüm konularından sorumlu olacaklar. 

İki oturumda toplam 90 soru ile öğrencilerin bilgisi ölçülecek.

SÖZEL VE SAYISAL ALANLAR 

İlk oturumda öğrencilere, 75 dakika içinde 50 sözel soru yöneltilecek. İkinci oturumda ise 80 dakikasüresince 40 sayısal soru çözülmeye çalışılacak.

PUANLAMA SİSTEMİ

Sınav puanları, öğrencilerin doğru cevap sayısından yanlış cevapların üçte birinin düşülmesiyle hesaplanacak.

SINAV SÜRECİ VE DUYGUSAL ANLAR

Aileleriyle vedalaşan ve onların desteğiyle sınav salonlarına giren öğrenciler, sınav için gerekli kontrollerden geçirildikten sonra yerlerini aldılar. 

Öğrenciler, sınav için gerekli olan belge ve malzemelerle donanmış bir şekilde sınavın başlamasını beklediler.
 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler