Leylek Yuvalarında Temizlik

Leylek Yuvalarında Temizlik

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde leylekleri korumak için çalışmalar sürüyor.

A+A-

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde leylekleri korumak için çalışmalar sürüyor.

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, Sındırgı’nın kırsal mahallelerindeki leylek yuvalarına sonbahar bakımı yaptı. Leylek dostu Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’ın talimatıyla oluşturulan ekip, ‘Leylekçi Hoca’ olarak tanınan Prof. Mehmet Sıkı başkanlığında ilçenin İbiller, Küçükbükü, Karakaya, Alacaatlı, Kozlu, Mandıra, Pürsünler ve Çaygören kırsal mahallelerinde bulunan leylek yuvalarında kış bakımı yaptı.

Prof. Mehmet Sıkı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi 2008-2009 yıllarında ’Elektrik çarpmasın, leylekler yanmasın’ sloganıyla bir proje gerçekleştirilerek, elektrik direklerinin üzerine konulan platform sayesinde leylekler çarpılarak ölmekten kurtarılmıştı. Leyleklerin ilkbaharda yuva malzemesi olarak yuvaya getirdikleri balya ipi, naylon poşet ve ağ gibi malzemeler yavru leyleklerin ayak, bacak, kanat ve hatta boğazlarına dolanarak sakat kalmasına ve sonuçta 100 yavrudan 6’sının ölmesine sebep oluyordu. Yuvaları bunlardan temizleyerek sakatlıkları ve ölümleri azaltmayı hedefliyoruz. Diğer taraftan leylek yuvalarının altına ve kenarlarına yapılan serçe yuvaları da platformun dengesinin bozulmasına yol açmakta, bu yuvaların kışın yağmur ve kar yağışıyla birlikte elektrik tellerine düşmesi sonucu yangına neden olabilmekte. Bu nedenle hem leylek yuvalarının hem serçe yuvalarının temizlik ve bakımını yapıyoruz” dedi.

Mehmet Sıkı, leylek neslinin devam etmesi için yuvaların bulunduğu mahallelerdeki vatandaşların dikkatli olmaları, balya ipi, misina, naylon ip ve poşetleri çevreye atmamaları konusunda uyardı.

Leylek Yuvalarında Temizlik

Leylek Yuvalarında Temizlik

Leylek Yuvalarında Temizlik

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.