Lazer Epilasyon İle İnce Tüylerden Kurtulun

Lazer Epilasyon İle İnce Tüylerden Kurtulun

Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, lazer epilasyon ile sonuç alınamayan kıllarda kullanılmaya başlanan tüy sarartma (lazer depilasyon) uygulamasının başarılı sonuçlar verdiğini söyledi.

A+A-

Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, lazer epilasyon ile sonuç alınamayan kıllarda kullanılmaya başlanan tüy sarartma (lazer depilasyon) uygulamasının başarılı sonuçlar verdiğini söyledi.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Jale Yüksek, lazer depilasyon işlemi hakkında bilgiler verdi. Lazer depilasyon işlemi sayesinde söz konusu tüylerin dışarıdan bakanlarca görünemez duruma gelebildiğini ifade eden Dr. Yüksek, “Lazer epilasyon, günümüzde istenmeyen kıllardan kurtulmak için en sık tercih edilen yöntemler arasında gelmektedir. Lazer epilasyonun başarı sağladığı kıllar, siyah renkli kalın yapıya sahip kıllardır. Kişinin yüz bölgesi ve üst kol, sırt ve göbek gibi bölgelerinde ise ince yapıdaki tüyler daha yüksek oranda bulunur. Bu bölgeler için uygulanan lazer epilasyon tüm kılların ortadan kaldırılmasını sağlayamamaktadır. Günümüze kadar lazer epilasyon ile sonuç alınamayan söz konusu kıllarda iğneli epilasyon, iple ve ağda ile alma alternatif yöntemleri tercih edilmekteydi. Fakat günümüzde yeni bir lazer sistemi ile (Q switch NdYag lazer) ile tüy sarartma yöntemi de bu alternatif yöntemler arasında yerini aldı. Bu lazer sistemi kılın yapısında bulunan ve kıla rengini veren melanosit hücresinde hasarlanma yaparak, kılın siyah renginde sararma ve kıl kalınlığında incelme etkisi sağlamaktadır” diye konuştu.

Lazerle tüy sarartma işleminin yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilebildiğine dikkat çeken Dr. Yüksek, işlemin herhangi bir ağrıya neden olmayacak kadar konforlu bir şekilde yapılabildiğini bildirdi.

“İşlem koyu tende bile lekeye neden olmuyor”

Dr. Yüksek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Lazerle tüy sarartmanın en önemli avantajlarını sıralamak gerekirse; koyu tende bile leke yapmadan rahatlıkla uygulanabilmesi ve epilasyon lazer sistemi olmadığı için tüyde artışa neden olmamasıdır. İşlemden sonra tüydeki sararma etkisi 3 hafta ila 2 ay arasında devam eder. Düzenli uygulama yaptıranlarda etki giderek daha uzun sürer ve giderek tüy yapısında incelme olarak tüylerde dökülmeler de izlenebilmektedir.”

“Kişi iş ve sosyal yaşantısından kopmadan öğle tatilinde bile rahatlıkla işlemi yaptırabilir”

Uygulamadan hemen sonra tüylerde sararma etkisi meydana geldiğini vurgulayan Dr. Jale Yüksek, böylece kişinin kendisini rahatsız eden görünümden kısa sürede kurtulmaya başladığını kaydetti. Dr. Yüksek, lazer depilasyon sayesinde tüylerin dışarıdan bakıldığında görünemez duruma geldiğini belirterek, “İşlemden sonra yüzde hafif bir kızarıklık dışında herhangi bir olumsuz etkisi yok. Kızarıklık 1 saat içinde tamamen kaybolur. Kişi iş ve sosyal yaşantısından kopmadan öğle tatilinde bile rahatlıkla işlemi yaptırabilir. İstenilen herhangi bir vücut bölgesinde uygulanabilir. Sıklıkla yüz, kol, sırt ve gövdedeki tüylerde tercih edilmektedir. İşlem yaz dönemi de dahil her mevsimde güvenle yapılabilmektedir. İşlem yaptıran kişinin dikkat etmesi gereken ön önemli nokta ise, işlemden sonra düzenli olarak 30 faktörün üzerinde bir güneş koruyucu krem sürülmesi gerektiğidir. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken özel bir önlem yoktur. Güneş koruyucu krem kullanıldığında herhangi bir leke problemi ile karşılaşılmaz” şeklinde konuştu.

“İşlem mutlaka uzman bir doktor kontrolünde yapılmalı”

İğneli epilasyonun ciltte çukur şeklinde izler ve lekeler oluşturabildiğini ve acı verebilen uzun süreli bir işlem olması nedeniyle çok tercih edilmediğini ifade eden Dr. Yüksek, tüylere ağda uygulanamamasının da ağrılara, lekelenmelere ve sivilcelere neden olabildiği uyarısında bulundu. Dr. Yüksek, söz konusu işlemin mutlaka uzman bir doktor kontrolünde yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.