Kuzey Kore Punggye-ri Nükleer Tesisini Yıkıyor

Kuzey Kore Punggye-ri Nükleer Tesisini Yıkıyor

Kuzey Kore, Güney Kore ile ilişkilerin iyileştirilmesi yönünde attığı adımlar kapsamında aldığı kararla nükleer Punggye-ri nükleer tesisin yıkımına başladı.

A+A-

Kuzey Kore'nin Cuma gününe kadar sürmesi beklenen Punggye-ri nükleer tesisini yıkım faaliyetlerinin başladığı belirtildi. 

Kuzey Kore, Güney Kore ile ilişkilerin iyileştirilmesi yönünde attığı adımlar kapsamında aldığı kararla nükleer Punggye-ri nükleer tesisin yıkımına başladı. Punggye-ri nükleer tesisi bugüne kadar Pyongyang yönetimi tarafından yürütülen 6 nükleer teste ev sahipliği yapmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore'nin daveti üzerine ABD, Rusya, Çin ve İngiltere'den gazeteciler Kuzey Kore'ye gelmişti. Ayrıca Kuzey Kore, Güney Koreli 8 gazeteciye de yıkımı takip etmesi için izin vermişti. Ayrıca nükleer test alanlarının kaldırılmasının, tüm tünellerin patlatma ile çökertilmesi, girişlerin engellenmesi, tüm gözlem tesisleri ve araştırma binalarının kaldırılmasını kapsayacağı şeklinde açıklanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler